عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
سیاست‌زدگی جامعه و نتایج آن نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳٩٠/٥/۳٠

سیاست‌، سیاست، سیاست 

سیاست‌ و اجرای حاکمیت سیاسی در جهان امروز یک شاخه‌یِ علمی در علوم انسانی است. افراد فراوانی در دانشگاه‌های جهان علوم سیاسی می‌خوانند. تعداد اندکی تحصیلات دانشگاهی خود را تا دریافت مدرک دکتری علوم سیاسی ادامه می‌دهند. گروهی از این افراد در احزاب سیاسی کار می‌کنند و آرام آرام به سوی کسب رای مردم برای ورود به پارلمان و دولت حرکت می‌کنند. گروه‌های سیاسی برای نگهداری قدرت سیاسی خود ناگزیر هستند برنامه‌های اقتصادی-اجتماعی تصویب شده را به بهترین شکل اجرا کنند. در بسیاری از کشورها، نهادهای بازرسی همواره ناظر کارهای دولت و نهادهای حاکم بر جامعه هستند. چنین روشی در جامعه رقابت ایجاد می‌کند و حاکمان را در هراس همیشگی نگه می‌دارد. در چنین جامعه‌ای یک نفر یا یک گروه خود را حاکم جاودان نمی‌پندارد. اگر حاکمی خود را همیشگی به‌پندارد، دست به کارهای شرم‌آوری می‌زند. تاریخ سرشار از نمونه‌های کشتار، تبعید و زندانی‌کردنِ گروهِ‌آگاه جامعه توسط حاکمان مستبد است.

سیاست و بازیِ سیاسی را باید گروه‌های متخصص انجام دهند. اگر سیاست‌بازان توده‌یِ مردم را به بازی سیاسی بکشانند، عوام‌فریبی آغاز می‌شود. توده‌یِ مردم هرگز نمی‌توانند از قصدِ راستین سیاستمداران حاکم آگاه شوند. توده‌یِ مردم هیچگاه به اسنادِ دولتِ حاکم دسترسی نخواهند داشت. توده‌یِ مردم از دور شاهدی بر بخشی از روساخت‌ِ کارهای حاکمیت خواهد بود. اگر حاکمیتی در هر موقعیتی توده‌یِ مردم را به خیابان بکشاند، در آن جامعه مفاهیمِ آزادی بیان، تولیدِ اندیشه و حقِ آزادی شهروندی زیر پای توده‌یِ عوام  لگدمال خواهد شد. توده‌یِ مردم بزرگترین قدرتِ ویرانگری را دارا هستند. این قدرت با هدایتِ حاکمیت، روشنفکران و آزادیخواهان را هدف می‌گیرد و در شرایط سستیِ حاکمیت، خود حاکمیت را ویران می‌سازد. کشاندنِ مردم به بازی‌های سیاسی و درخواست از مردم برای حضور در خیابان‌ها و میدانگاه‌ها و تکرار این کنشِ سیاسی، سبب سیاست‌زدگیِ جامعه می‌شود.

سیاست‌زدگی توده‌یِ عوام دو خطر بزرگ را در پی دارد. نخست، مردم از مسایل راستین زندگیِ خود بیخبر می‌مانند و نمی‌توانند خود به حلِ مشکلات زندگی خود دست بزنند. مردم در برابر حضور خود در خیابان‌ها و میدانگاه‌ها، از حاکمیت هم انتظار دارند به آنها پول و موقعیت‌های پولساز بدهد. تکرار این کار سبب رشد روحیه‌یِ گدایی و گریز از کار در میان مردم می‌شود. خطر دوم امکانِ دگرگونی در اراده‌یِ جماعت است. کسی نمی‌تواند تضمین کند که مردم همیشه از یک گروه و یا یک جریان حمایت خواهند کرد. هنگامی که مردمِ سیاست‌زده درگیر کشمکشِ قدرت در جامعه بشود، نیرویِ ویرانگرش آشکار می‌شود و نتیجه‌اش در ویرانیِ شهرها پدیدار می‌گردد. سیاست‌زدگی سبب گسترشِ آشوب روانی در میان مردم نیز می‌شود. توده‌یِ مردم توانِ آگاه شدن از تمامِ جریان‌های سیاسی و اجتماعی را ندارد. نباید مردم را از زندگیِ ساده و شادشان محروم کرد.

دنیای شگفت‌انگیز امروز نیازمندِ تخصصی شدن تمام کارهای اجتماعی است. مردم نیازمند آرامش و دوستی در دنیایِ ساده‌یِ زیستن هستند. سیاست و کارهای سیاسی را کسانی انجام می‌دهند که در گروه‌هایی مانند حزب سازماندهی شده‌اند و برنامه‌های خود را برای اداره‌یِ جامعه تبلیغ و گسترش می‌دهند. سیاست‌بازان این بدبختی را دارند که نامشان پس از مدتی با زشتی و دزدی تداعی می‌شود. سیاست در فرهنگِ زبانی مردم با «تنبیه» و «غلط‌کاری» تداعی می‌شود. پایداری چنین نگرشی به کارهایِ سیاسی، بی‌اعتمادی به سیاست‌مداران را پدید می‌آورد. سیاست‌مداران هم نیاز اداریِ جامعه‌های امروز هستند. برای ایجاد تعادل در دریافتِ مردم و کار سیاست‌مداران، باید سیاست‌زدگی را در جامعه به پایان رساند. مردمِ لشکری هستند که در گذرگاه‌ تاریخ همواره در یک سوی میدان نجنگیده‌اند و هیچگاه پشتیبانیِ پایداری از یک فرد یا یگ گروه حاکم انجام نداده‌اند. مردم را باید با زندگی خود تنها گذاشت.

سیاست‌زدگی بزرگترین آفت مردم کشورهای پس‌مانده است. در کشورهایِ آسیا، افریقا و امریکای لاتین مردم مدتی بازیچه‌یِ سیاست‌مدارانِ حاکم می‌شوند و در همان مدت سخت‌ترین ضربه را به روشنفکران، فکر آزادی و هویت فردی وارد می‌آورند و سرانجام سرگردانِ سخنانِ سیاست‌مداران می‌شوند. نویسندگانِ امروز وظیفه دارند مردم را از بازیِ سیاست‌مدارانِ قدرت‌طلب برکنار نگه دارند.               

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب