عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
خدمت سربازی و خاطره‌هایش نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳٩٠/٦/٧

خاطراتِ سربازی

از کتابِ «گل‌های حسرت»

برای یاران خراسانی‌ام

 مردها دو سال خدمتِ سربازی انجام می‌دهند، سپس شصت‌ودو سال خاطراتِِ آن دو سال را تعریف می‌کنند. پایانی هم بر این داستان ها ننوشته‌ا‌ند. کافی‌است پیشِ مردی نامِ فرماندهِ گردان خودتان را بیاورید، در آنی شروع می‌کند به معرفی‌کردنِ فرمانده، سرگروهبان، ارشدِ آسایشگاه، همخرجِ خود و تمامِ کسانی که به واحد آنها ربطی دارد یا ندارد. حرف، حرف می آورد وسخن سخن، تا گوینده گرم می شود و خاطراتِ دیگران را هم از آنِ خویش می‌سازد و تا زمانی که شنونده‌ای دارد به پیش می‌تازد و کلمات را منبعِ بی‌پایان ِشادی می‌سازد. هیچ زنی هم نمی‌تواند به رازِ آن دو سال پی ببرد.

اکنون بیست وچهارسال از پایانِ خدمتم می‌گذرد. من عادت ندارم خاطراتِ سربازی را تعریف کنم، چون پس از ده سال تعریف و توصیف، روزی شنیدم که یکی می‌گفت خیلی تکراری شده‌اند. به ذوقِ داستان‌سرایی‌ام برخورد. همان روز تصمیم گرفتم دیگر از آن سال‌هایِ شوق و ترس و انتظار و مرخصی و ناامیدی وکشیک‌دادن‌ها و امیدها و ساندویچ‌خوردن‌ها و دوستی‌ها و گشتن‌ها و تنبیه‌ها و مرخصی‌ها و زیرِ سایبانِ کلاهِ سربازی ستاره‌کشیدن ها هیچ سخنی بر زبان، راستی چگونه نیاورم:

شب بود. سرکار یزدانی و پیاده وکاوه و توکل و حکایتی و سوقندی و تلگردی و من، خدمه‌یِ توپِ سومِ آتشبارِ یکمِ گردانِ383 تیپِ یک بجنورد، رویِ تپه‌ای بی‌نام نشسته‌بودیم و از دورانِ شخصی‌گری و از هر چیزی حرف می‌زدیم. تخمه و چایی هم داشتیم. در آرامشِ آن شبِ مهتابِ تابستانی، گاه‌گاهی از من می‌خواستند شعری بخوانم. می‌گفتم جایش نیست. توکل می‌گفت با دوستان جایِ همه چیز هست، بخوان از آن عاشقانه‌هایِ با حال.  با کلمات زمان را می‌کشتیم و می‌خندیدیم که ناگهان انفجارِگلوله‌یِ توپی کاوه را در غبارِ شب برای همیشه گم کرد.            

  نظرات ()
مطالب اخیر بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر جشن نوروز و آیین‌هایش: باجا باجا دو سالگی آندیا دکتر محمد یوسف باقری استاد شهریار و دلیل سروده‌شدن شعر «بلبل و کلاغ»
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) رمان مدرن (٢) محمود دولت آبادی (٢) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) مستوفی (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱) شمس تبریزی (۱) شمالغرب کشور (۱) ادبیان فارسی (۱) محیط زیست (۱) ستارخان (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب