عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
وال استریت را اشغال کنید نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳٩٠/۸/٢

وال‌استریت را اشغال کنید

 جنبش «وال استریت را اشغال کنید» صدای انسان‌هایی است که نظام سرمایه‌داری را نمی‌پذیرند. در تاریخ کوتاه مدت حاکمیت سرمایه‌داری بر جوامع بشری، گروههای فراوانی نظام سرمایه‌داری را روشی برای آسایش انسان‌ها نمی‌دانستند. در کتابِ «سرمایه» از کارل مارکس زیان‌های سرمایه‌داری برای گروههای بسیار بزرگ انسان‌ها تفسیر شده است. از زمان انتشار کتاب «سرمایه» در اوایل سده‌یِ نوزدهم میلادی تا کنون گروهها و افراد فراوانی وحشت زیستن در حکومت سرمایه‌داری را به روش‌های گوناگون شرح داده‌اند. مخالفان سرمایه‌داری اکنون توانایی سازمان‌دهی گروههای انسانی را یافته‌اند و توانسته‌اند افراد بشری را به خیابان‌ها بکشانند و سخن خود را بیان کنند. هنوز تعداد افراد شرکت‌کننده در جنبشِ «وال استریت را اشغال کنید» زیاد نیست. شرکت‌کنندگان در این جنبش افراد تحصیل‌کرده‌ای هستند که جمعیت جهان را به آگاهی و هراس از آینده‌یِ سرمایه‌داری فرا می‌خوانند. جنبش «وال استریت را اشغال کنید» مجموعه‌یِ افرادی است که با الهام گرفتن از «بهار عربی» میدان‌ها را اشغال می‌کنند و خواهان بهم ریختن نظمِ «حکومتِ یک درصد سرمایه‌دار بر نود و نه درصد مردم» هستند.

نظام سرمایه‌داری بر پایه‌یِ حاکمیت «پول» بر روابط اجتماعی بشر بنیان‌ نهاده شده است. در نظام سرمایه‌داری بانک‌ها مکان‌های مرکزی جوامع بشری هستند. انسان‌ها و ابزار کار و تولید انسان‌ها همه در چرخه‌ای گرفتار هستند که تلاش دارد پول را افزایش دهد. مالک‌های پول سرانجام گروهِ بسیار اندکِ سرمایه‌داران هستند.  نظام سرمایه‌داری معیارهای انسانی، مفاهیم قراردادی، معنای زندگی و کار را به «بی‌هودگی» می‌کشاند.  انسانِ گرفتار در نظام سرمایه‌داری هیچگاه متوجه این واقعیت تلخ نیست که او ابزاری برای افزایش پول گروه بسیار کوچکی در جامعه است.

جنبش «وال استریت را اشغال‌کنید» نتیجه‌یِ گسترشِ آگاهی انسان از ماهیت نظام سرمایه‌داری است. در میان انسان‌های نشسته‌برکف‌خیابان‌های نیویورک، لندن، رُم، مادرید، آتن و شهرهای فراوان جهان روشنفکران، نویسندگان و اندیشمندانی بزرگ دیده می‌شوند. آین گروه آگاه تلاش دارند آگاهی از هراس سرمایه‌داری را در ذهنیت همگان بنشانند. این آگاهی هنوز در میان افراد طبقات پایین و متوسط اجنماعی چندان گسترده نشده است که افراد فراوانی را به خیابان‌ها بکشاند و به همین دلیل وحشتی هم برای سرمایه‌داران ایجاد نکرده است. سرمایه‌داران هر لحظه می‌توانند با ریختن پلیس بر سر آنها جنبش را به پایان برسانند. سرمایه‌داران می‌توانند با ابزار تبلیغاتِ فریبنده، انسان‌های شرکت کننده در جنبش را «آشوبگر»، «بیکار» و حتا «بزهکار اجتماعی» بنامند و با پلیس آنها را بتارانند و سپس مورد حمایت مردم عوام قرار بگیرند، اما جنبش توانسته‌ است نشان بدهد سرمایه‌داری نظامی مناسب برای زندگی انسان امروز نیست.

در هنگامه‌یِ حاکمیت سرمایه‌داری، جهان به شدت دو قطبی شده است. قطبی بزرگ از انسان‌هایی شکل گرفته که در گرسنگی و هراسِ جنگ و کوچِ ناگزیر زنده می‌مانند.  قطب دیگر نیز از تعدادی محدود سرمایه‌دار شکل گرفته است که به اراده‌یِ خویش هر کاری را انجام می‌دهند. در میان دو قطب موجود، گروههایی مانند سینماگران، هنرپیشگان، ورزشکارانِ حرفه‌ای، دلال‌ها، وکیل‌ها و با تاسف فراوان دانشمندان ابزار نگهداری تعادل بین دو قطب اجتماعی هستند.

سرمایه‌داری نظامی برپایه‌یِ افزایش «پول» شکل گرفته است. اهمیت هر انسان با مقدار پولش سنجیده می‌شود. دانش، آگاهی و انسان تنها هنگامی ارزشمند است که در خدمت سرمایه قرار گیرد. با تاسف، تمام کشورهای جهان امروزه با نظام سرمایه‌داری اداره می‌شوند. دستاورد سرمایه‌داری تاکنون جنگ‌ها، فقر گسترده، بیماری، کاهش منابع انرژی، آلودگی هوا، ویرانیِ محیط زیست انسان و فریب‌خوردن انسان بوده است.

انسان‌های آگاه باید تلاش کنند هدفِ  جنبش «وال استریت را اشغال کنید» را به شکلِ درست به مردم بشناسانند تا سرانجام روزی با طرح نظامی مناسب زندگی همگانی انسان‌ها امید به ادامه‌یِ زندگی باری دیگر پدید آید.

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب