عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
باغ‌گلستان در آستانه‌یِ ویرانی نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸۸/۱٢/۱٦

باغ گلستان در مرکز شهر تبریز شهرتی به وسعت آذربایجان دارد. روزگاری کسانی که از شهرهایِ آذربایجان به تبریز می‌آمدند، هنگام غروب به باغ گلستان می‌رفتند و زیباترین پارک شهری را تماشا می‌کردند. چمن‌زار، بوته‌های کوتاه‌گل های رنگارنگ، درختانِ کوتاه و پیاده‌روهایِ سنگفرش میان ردیفِ درختان تماشاگر را به سویِ استخری گرد و بسیار بزرگ با فواره‌یِ آبی در وسط هدایت می‌کرد و تماشاکننده از هنرآدمی در معماری شهری به شوق می‌آمد. خاطره‌یِ دیدار از باغِ گلستان هنوز هم خیال انسانهایِ کهنسال را دمی شاد می‌کند. باغ گلستان تصویر پردیسِ توصیف‌شده در کتاب‌هایِ پیامبران خدا بود.

در فاصله‌یِ  یکسال از 1325 تا 1326 باغ گلستان به یک مرکز فرهنگی تبدیل شد. در این یک سال، نمایشنامه‌های «مشدی عباد» و «آرشین‌مال‌آلان» در باغ گلستان اجرا شد و مردم از شنیدن صدای خوانندگان بزرگ در باغ گلستان به وجد آمدند. با برگشت نمایندگانِ حکومت شاه به آذربایجان در 1326 مردم باغ گلستان را فراموش نکردند و همچنان در آن به گردش پرداختند. بعدها نام باغ گلستان را تغییر دادند. نام‌ساخته‌شده روی زبان هیچ انسانی ننشست و کسی آن نام ساختگی را بکار نبرد. تنها گویندگان بی‌هنر تلویزیون تبریز این نام را تکرار کردند، اما زیبایی نامِ نخستین نام ساختگی را در فراموشی عمدی محو کرد.

از میانه‌یِ بهمن 1388 زمزمه‌یِ ساختن «بنایِ فرهنگی شمس‌تبریزی» در محل استخر بزرگ باغ گلستان شنیده شد. گفتند که فردی نیکوکار مایل است هزینه‌یِ این بنا را بپردازد. نیکوکاری فردی بهانه‌ای شده تا گروهی کار نادرست خود را توجیه کنند. این گروه در اسفندماه 1388 در پوستری 35 ×50 سانتیمتری مثنوی شکوهمندِ «مولوی در خانقاه شمس» سروده‌یِ  استاد شهریار را با عنوان ساختگی «دعوت شهریار از مولانا به خانقاه شمس» چاپ و پخش کردند. چنسِ عالیِ پوستر با کاغذ گلاسه و سلفون و خط زیبایِ نستعلیق نشان می‌دهد که «آن نیکوکار» سرکیسه را خیلی گشاد بازکرده است. این کار اگر به سرانجام برسد، ویرانی کاملِ باغ گلستان را در پی‌ خواهد داشت. سوداگران می توانند ادعا کنند که تنها استخر به یک مجتمع فرهنگی تبدیل خواهد شد، اما هر کسی می‌داند که هزاران تن ماسه و سیمان و مصالح ساختمانی دیگر از آسمان با چتر نجات به استخر فرو فرستاده نمی‌شود. باغ گلستان در آستانه‌یِ ویرانی است.        

ما خود از ساخته شدن یک مرکز فرهنگی بسیار خوشحال می‌شویم. ما باور داریم که محل این کار مناسب نیست. در پیرامون شهر هزاران هکتار زمین هر روز تخریب می شود. در یکی از آنها می‌توان این مرکز را ساخت. شاید بنظر برسد مراحل تهیه و تبدیل زمین و دریافت پروانه ساختمانی و مجوزهای لازم بسیار طولانی است و آن نیکوکار بسیار محترم «نیکوکاریش» می‌ریزد و شتاب دارد. مایل هستم یاد آوری کنم که مراحل تبدیل  یک کوه متعلق به منابع طبیعی به محل برج در کمتر از سه ماه پیموده شد. کوه بین شهرکِ  رشدیه و شهرک ولی امر را در سه ماه به زمین مسکونی تبدیل کردند، کوه را از جایش کندند و پس از زیرسازی سرگرم ساختن برج می‌باشند. پس مراحل «کارسازی» خیلی طولانی نیست. همچنین بخش جنوبی میانراه «امامیه-طالقانی- مارالان- خوابگاه دانشگاه تبریز- زعفرانیه» سراسر خالی است و بهترین مکان برای ساخت یک مرکز فرهنگی است. محل شهرک خاوران پیش از به‌هم‌ریختگی می‌تواند بهترین جا برای یک مرکز فرهنگی باشد. تپه‌های بین ولیعصر و دانشگاه آزاد تبریز نیز محلی مناسب برای مرکز فرهنگی است. این محل‌ها را به عنوان نمونه نام بردیم، دهها محل دیگر را می‌توان برای این کار در نظر داشت.

ما از ساخته شدن مراکز فرهنگی، کتابخانه‌های همگانی، تئاتر، سالن‌های موسیقی، کتابفروشی‌های همیشگی و محلی برای نشریات حمایت می‌کنیم.  ما مایل هستیم هفته‌نامه‌یِ ما با خبرهای ساخته شدن مراکز فرهنگی آراسته شود، اما مایل نیستیم شاهد باشیم باغ گلستان ویران شود. ما فریاد خواهیم زد که ساختنِ هر بنایی در باغ گلستان خیانت به فرهنگ مردم این سرزمین است. ما از همکاران مطبوعاتی خود نیز می‌خواهیم که مردم را در جریان ویرانی باغ گلستان قرار دهند. باغ گلستان از آنِ تاریخ آذربایجان و تاریخ ایران است. با تاریخ یک سرزمین بازی نکنید.     

 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب