عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
برای سالروز درگذشت پدرم، سرمست باقری حمیدی ( 1298-1378) نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳٩٠/٩/۱۸

آن روزها

 در خانه‌یِ پدری، هر بامدادِ بهار با صدایِ گنجشک ها از خواب بیدار می‌شدیم. با شبنم نشسته بر برگ برگ گل‌ها دست وصورتمان را می‌شستیم و در برابر نسیم خشک‌شان می‌کردیم. جلوه‌یِ آفتاب پرندگان را به سکوت می کشاند، اما طنینِ خوشِ آوازِگنجشک‌ها را تا مدتی درگوشمان حس می‌کردیم. سپس از پنجره به رقصِ بالِ دو لک لک چشم می‌دوختیم که پیاپی می‌رفتند و بر می‌گشتند. لک لک ها را همسایه‌هایِ خود می‌پنداشتیم. اول هرپاییز می‌رفتند و با آغازِ فصلِ گرما برمی‌گشتند. لک‌لک‌ها که می‌رقصیدند، ما هم به حرکت در می‌آمدیم و دوان دوان به سویِ لانه‌یِ آنها  می‌رفتیم. بانگِ مادر ما را بر می‌گرداند. مادر همیشه مراقب لک لک ها بود.

 در خانه‌یِ پدری درخت مهر کاشته بودند. پدر در حرکت بود، ما همه ساکن بودیم. پدر که آهسته آهسته از حرکت افتاد، ما به حرکت در آمدیم. خواهران به خانه‌یِ دیگران رفتند و برادران در پهندشتِ زندگی پراکنده شدند. پراکندگی چنان آرام آرام روی داد که هرگز نفهمیدیم آرامش را  کجا جا گذاشتیم.

 پدر پیرتر شد و دستانش توانِ آبیاریِ درختِ مهر را از دست داد. درخت خشکید و دیگر صدایِ گنجشکها از میانِ شاخ و برگِ فراوانِ درخت شنیده نشد. کسی هم نمانده بود که فریادِ درهم پرندگان، خوابِ سپیده‌اش را آشفته سازد. پاییزِ 1378،  لک لک ها که رفتند هوا هم سرد و سرد تر شد. آخرین برگ‌هایِ پاییزی که درخاک افتادند، پدر هم برخاک افتاد. اشک در چشمِ ناودانِ اتاقِ پدر چنان یخ زد که تمام زمسستان، همچون علامت تعجبی، آویزان ماند.

باری دیگر هوا گرم شد، آن اشک یخ زده فرو ریخت. عطر یاس‌هایِ حیاتِ پدری باز در هوا پیچید. بهارخاکِ  را در سبزه پوشاند. لک لک ها با گرمایِ هوا آمدند، اما نماندند. چون مادر هم نمانده بود که چشم مراقبت بر آنها داشته باشد.         

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب