عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
عکس عبداله باقری حمیدی نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳٩٠/۱٢/٢۱

 


 

روزهای برفیِ

 زمستان با بادها و برف ها و سوزِ سرمایش آشکار می‌شود. برف از آسمان فرو می‌ریزد و بر بالِ باد چرخ می‌خورد. باد و برف در زمین می‌پیچد، فاصله‌یِِ کوه ها را پر می‌کند، مکان ها را به هم می‌پیوندد، و چشم انسان را بر این شگفتی می‌بندد تا رازهایِ هستی همچنان نادیده بماند. گردِ برف بر خاک می‌نشیند. باد برف را برمی‌دارد و موج‌وار بر گستره‌یِ خاک می‌چرخاند. لحظه‌ای سطحِ خاک پوشانده از برف می‌شود، وسپس روفته می‌گردد و در سویِ دیگر پراکنده می‌شود. زمستان را تنها با برف و باد و سوزِ سرما می‌توان زیبا تصور کرد. انسان در برابر این سرمایِ مرگ‌آور خود را می‌پوشاند و با ذهنِ خلاقِ خویش به جستجویِ زیبایی می‌پردازد تا هستیِ مادی را سزاوار زیستن سازد.

روزهایی که مدرسه می‌رفتیم، سرمایِ زمستان‌ها وحشت‌آور بود. هر صبحِ زود ناچار بودیم راهِ طولانیِ خانه تا مدرسه را پیاده برویم. مادر ما را در لایه لایه پوشاک می‌پوشاند و همراهِ ما از خانه بیرون می‌شد، خیلی زود دوستان هم به ما می‌پیوستند. مادر تا پل می‌آمد و همانجا می‌ایستاد و با نگاه ما را تا دورها بدرقه می‌کرد. بارها برمی‌گشتیم و نگاه می‌کردیم. مادر راهمچنان بدونِ تکانی در یک جا ایستاده می‌دیدیم. راه می‌رفتیم و به پشتیبانیِ یکدیگر برفِ سنگین را می‌شکافتیم. گام درجایِ‌گام هم می‌گذاشتیم واز توده‌یِ بخارِ پیشروی‌مان در می‌یافتیم هوا چه اندازه سرد است.

اکنون سالها از آن روزهایِ برفی می‌گذرد. آن سالها در غبارِ خاطراتِ‌گذشته‌ گم‌گشتند. از آن مدرسه و آن دوستان، تنها تصویرهایی در یادها ماند. ما هم راهِ خود را به جاهایی دیگر کشاندیم. یقین دارم آن خانه‌ها ویران گشتند، آن جاده ها تغییر یافتند. پل به هم ریخت. یقین دارم دیگرکسی در آن مکان نمانده است، اما یقین ندارم که مادر به خانه برگشته باشد.   

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب