عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
المپیک و ورزش در ایران نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳٩۱/٥/٢٢

ورزشکاران ایران در المپیک

نمایش ورزشکاران ایران در المپیک لندن بسیار عالی بود. دریافت سه مدال طلا در کشتی فرنگی برای ورزش ایران شکوهمند است. این سه مدال نتیجه‌یِ کار سازماندهی شده، مدیریت ثابت محمد بنا، پایداری تیم کشتی در تمرین‌های برنامه‌ریزی شده و «پیش‌دانی» روش‌های کشتی فرنگی (چهار دقیقه هُل دادن) در رقابت‌ها بود. سه مدال طلای کشتی فرنگی مدیون پیگیری سرسختانه‌یِ محمد بنا در تمرین برای رسیدن به مدال بود. در وزنه‌برداری یک مدال طلا، دو مدال نقره و یک مدال برنز حاصل اراده‌یِ فردی وزنه‌برداران بود. همه می‌دانستند که بهداد سلیمی مدال طلا خواهد گرفت، اما سه مدال دیگر براستی در نتیجه‌یِ اراده‌یِ فردی خود وزنه‌برداران بود. مدال نقره‌یِ محمد معتمد در تکواندو هم شکوهمند است. می‌توان تا پایان بازی‌ها به دریافت دو مدال دیگر در کشتی آزاد امیدوار بود. درخشش ورزشکاران ایران را به خودشان، مربیانشان و خانواده‌هایشان تبریک می‌گوییم.

نتیجه‌یِ بدست آمده برای کاروان ورزش ایران را می‌توان دو گونه بررسی کرد. روش نخست و رایج در گفتار مدیران ورزشی، مقایسه‌یِ تعداد مدال‌های این دوره از بازیها با دوره‌های پیش است. در دوره‌های پیش ورزشکاران ایران هرگز این تعداد مدال را بدست نیاورده بودند. در رشته‌یِ کشتی فرنگی ایرانیان هیچگاه مدال طلا دریافت نکرده بودند. براستی، کشتی فرنگی در انحصار کشتی‌گیران اروپای شرقی بود. کشتی فرنگی ایران برای نخستین بار این موفقیت مهم را بدست آورده است. این مقایسه نشان از پیشرفت این رشته‌یِ ورزشی در ایران دارد. روش دیگر، مقایسه‌یِ هزینه‌یِ صرف شده برای کل ورزش با تعداد مدال‌هاست. رشته‌های ورزشی ورزشکاران مدال‌آور هم باید در نظر باشد.

امروزه در کشور ما شبکه‌یِ سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران رسانه‌ای برای ورزش است. شبکه‌یِ ورزش و شبکه‌یِ خبر نیز به ورزش می‌پردازند. دیدگاه حاکم در رسانه‌های ورزشی ایران حمایت از رشته‌یِ فوتبال و «بزرگنمایی» دو تیم پرسپولیس تهران و استقلال تهران است. تماشای فوتبال در ایران به عنوان تنها سرگرمی خانواده‌ها شناخته می‌شود. بر عکس این فضایِ حاکم رسانه‌ای، مدال‌های المپیک در رشته‌یِ سنتی کشتی بدست می‌آید و کشتی نیز به شکل گسترده از تلویزیون پخش نمی‌شود. هیاهوی زیاد پیرامون دو تیم فوتبال و نادیده گرفتن رشته‌های دیگر ورزشی و دریافت مدال المپیک در همین رشته‌های «نادیده‌گرفته شده» ناسازه‌یِ (ناسازه=پارادوکس) همیشگی فرهنگ و ورزش ماست. تماشاگر ورزش ایرانی ناگزیر بود بازی‌های المپیک را از شبکه سوم تلویزیون ترکیه، شبکه اجتماعی تلویزیون باکو و شبکه ورزش دوبی تماشاگر تلویزیون تماشا کند.

واقعیت آن است که وقت و پول بسیار زیادی صرف فوتبال می‌شود. بازیکنانی در میدانِ رسانه‌ها بزرگ می‌شوند و پول هنگفتی به آنها پرداخت می‌شود. نمایش ضعیف ورزشی آنها سبب ایجاد آشوب در دریافت تماشاگر جوان می‌شود. تماشاگران جوان و طرفدار دو تیم تهران اغلب گرفتار «جنونِ تعصب» هستند. تلویزیون و رسانه‌ها در شدت آن دیوانگی نقش عمده دارند. بده-بستان دوسویه بین رسانه‌ها و تماشاگران به سود همان ورزشکاران ضعیف تمام می‌شود. آنها پول های بزرگ بدست می‌آورند و به مدال آوران المپیک پندهای پدرانه و تشویق‌های شفاهی با لوح تقدیر می‌رسد.     

المپیک و ورزش آیین زندگی در دنیای مدرن است. اگر مدال المپیک اهمیت دارد، پس بازی‌های المپیک هم باید اهمیت داشته باشد. بخش بزرگی از مردم دوست دارند تمام رقابت‌های المپیک را از تلویزیون تماشا کنند. برنامه‌یِ پخش رقابت‌های المپیک از تلویزیون ایران تنها محدود به پخش رقابت ورزشکاران ایرانی است. به گمانِ من، ورزشکاران ایران هم بخشی از کل ورزشکاران المپیک هستند. باید تمام رقابت ها را تماشا کرد تا به اهمیت المپیک پی برد. پخش مسابقه فوتبال بین تیم بسیار ضعیف پرسپولیس تهران و فجر شیراز در گرماگرم رقابت‌های المپیک پوزخندی بر ذوق تماشاگران ورزش است. نگرش حاکم بر ورزش و نگرش رایج درباره‌یِ مرد و زن باید دگرگون شود تا ورزشکاران ایران در المپیک 2016 بتوانند دهها مدال بدست آورند.  

 

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب