عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
بازی‌های المپیک لندن و زیبایی حرکت فیزیکی انسان نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳٩۱/٥/٢٢

المپیک و زیبایی‌های حرکت فیزیکی انسان

المپیک 2012 در شهر لندن از روز جمعه ششم مرداد ماه آغاز شد و تا یکشنبه بیست‌و دوم مرداد 1391 ادامه یافت. در بازی‌های المپیک ورزشکاران کشورهای جهان در لندن گرد آمدند تا زیبایی حرکت و توان فیزیکی انسان را در رقابتی دوستانه به نمایش بگذارند. ورزشکاران برگزیده در رشته‌های گوناگون ورزشی همواره برای نمایش تنها یک هدفِ انسانی رقابت می‌کنند: بکار بردن تمام توانِ فیزیکی و فکری برای برنده شدن در میان ورزشکاران همگروه. برنده شدن یک ورزشکار همواره حسی از غرور انسانی نسبت به توانایی بشر در تماشاگر تلویزیون ایجاد می‌کند.

در بازی‌های المپیک، نشانی از برتری‌جویی ملی و یا نژادی دیده نمی‌شود. هر ورزشکار به مجموعه‌یِ انسانهایی تعلق داشت که در باورشان زندگی دوستانه و سرشار از صلح ممکن است. در المپیک «جنونِ تعصب» نسبت به کشور و یا نژاد دیده نمی‌شود. تمام ورزشکاران در فضایِ زیبای ورزشگاه و در میان نظمِ سازمان‌یافته‌یِ جماعت حاضر در رشته‌ها‌یِ ورزشی رقابت می‌کنند. در المپیک هویت ملی یا نژادی اهمیت خود را از دست می‌دهد. در لندن، ورزشکاران کشورهای کوچک و کمتر شناخته‌شده‌ای همچون «جامائیکا»، «باهاما»، «ترینیداد و توباگو»، «فیجی» و «کره‌شمالی» در کنار ورزشکاران کشورهای بزرگی همانند چین، ایالات متحده امریکا، انگلستان، روسیه، آلمان و ژاپن قرار می‌گرفتند و به دور از مفاهیمی مانند «ملیت»، «دین» و «نژاد» به رقابتی انسانی می‌پرداختند. ورزشکاری مورد توجه تماشاگر قرار می‌گرفت که رقابت زیبایی داشت و توان بشری را بهتر از دیگران و در زمان کوتاه‌تری به نمایش گذاشته بود.

المپیک میدان نمایش توان فردی است. تنها نمایش ورزشی فرد به چشم می‌آید. درست به همین جهت است که ورزش‌هایِ گروهی همچون فوتبال، بسکتبال و والیبال مورد توجه گسترده‌یِ تماشاگر سالن و تماشاگر تلویزیونی نیست. نتیجه رقابت‌ در رشته‌های ورزشی تیمی تاحدی قابل «پیش‌دانی» است. همه انتظار قهرمان شدن تیم بسکتیال امریکا و تیم والیبال روسیه را دارند. رقابت فردی قابل پیش‌گویی نیست. جماعت بسیار زیادی در المپیک لندن مشتاق دیدن رقابت‌های شنای «مایکل فِلپس» امریکایی و دویدن «یوسین بولت» جامائیکایی بودند، زیرا این دو ورزشکار بالاترین شکلِ زیبایی حرکات انسانی را در رقابتی ورزشی نشان می‌دادند. روز پنجشنبه نوزدهم مرداد 1391 هشتاد هزار نفر در استادیوم ورزشی گرد آمده بودند تا مسابقه دوی دویست متر مردان را تماشا کنند. هنگامی که «یوسین بولت» جامائیکایی در 19 ثانیه و شصت‌و سه صدم ثانیه دویست متر را دوید، تماشاگر احساس کرد که وقت و پولش را بیهوده صرف نکرده است. المپیک میدان رقابت‌های انسانی است.

المپیک لندن سرشار از زیبایی‌های انسانی است. ورزشکاران زیاد و تماشاگران فراوان با لباس‌های رنگارنگ در صفحه‌یِ تلویزیون پدیدار می‌شوند و رنگین‌کمانی از زیبایی‌هایِ انسانی را ایجاد می‌کنند. در سالن‌های زیبایِ لندن، پرچم کشورها تنها هنگام ایستادن ورزشکاران روی سکوی قهرمانی برای شناساندن ورزشکار دمی برافراشته و سپس دور برده می‌شود. در دستانِ تماشاگران سالن‌ها نیز پرچم‌ها اغلب برای ایجاد زیبایی رنگ در میان جماعت به نمایش در می‌آید.

رقابت‌های ورزشی المپیک میدانِ نمایشِ توانِ فیزیکی و مدیریتی زنان نیز است. در اداره‌یِ بازی‌ها تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد. در بسیاری از بازی‌های دشوار همچون کشتی، جودو، بوکس و تکواندو داوری مسابقه را زنان انجام می‌دهند. اداره‌یِ بی‌نقص بازیها و مدیریت بسیاری از سالن‌ها توسط زنان میدانی فراهم آورده که در تقویت مفهوم برابری زن و مرد در اداره‌یِ جهان در روزگار مدرن سهمی مهم دارد. زنانِ جوانسال نیز از کشورهای جهان در مسابقات رشته‌های سنگین ورزشی شرکت می‌کنند. سهم زنان در ایجاد هیجان ورزشی در المپیک همچند سهم ورزشکاران مرد است. در المپیک بسیاری از «جامه‌های کهن معنایی» و مفاهیم سنتی به فراموشخانه‌یِ تاریخ سپرده می‌شود. هر کسی به عنوان یک «انسان» در مسابقه شرکت می‌کند.  

در المپیک لندن نشانی و عکسی از دولتمردان انگلیس در سالن‌ها دیده نمی‌شد. در واقع، عکس هیچ مقام حکومتی در هیچ جا دیده نمی‌شد. سیاست‌بازان حکومتی مدت چهارده روز از نمایش همگانی محو شده‌اند. گاهی سیاست‌بازی در سالن دیده می‌شود، اما براستی مورد توجه کسی قرار نمی‌گیرد. دیوید کامرون، نخست وزیر انگلستان، در مسابقات جودو همراه ولادیمیر پوتین در سالن نشسته بود، اما دوربین‌های تلویزیونی روی آنها متمرکز نشده بود. تنها یکبار تصویر آن دو را نشان دادند، درست همانگونه که تصویر هر تماشاگر «متفاوتی» را کارگردان تلویزیونی به نمایش می‌گذاشت. المپیک محل پدیداری بخشی از انسانیتِ انسان است. در المپیک توان فیزیکی آشکار می‌شود. توان فکری نابغه‌های نادر در گذرگاه زمان و با نتایج کارهای بزرگ فکری‌شان آرام آرام در دیدرس انسان‌های متعارف قرار می‌گیرد. برای نمایش «توان فکری» انسان نمی‌توان زمانِ کوتاهی را در نظر گرفت.

بازی‌های المپیک بزرگترین «آیین» گروهی انسان‌ها در روزگار مدرن است. بزرگترین نهاد سنتی انسانی، یعنی «دین» هر سال یکبار پیروان خود را یکجا گرد می‌آورد تا دینداران آیینِ تعریف‌شده‌ای را انجام دهند. پیرو قراردادی نانوشته، در برگزاری یک آیین دینی پیروان دین‌های دیگر نمی‌توانند شرکت کنند. در المپیک هیچ دیواری برای پاسداشت سنتی کشیده نشده است. همه می‌توانند در المپیک به عنوان ورزشکار یا تماشاگر شرکت کنند. هدف از آیین‌ المپیک گسترش شادی پیروزی در میان انسان‌هاست. باختن در المپیک بسرعت فراموش می‌شود. افراد بازنده برای گفتن شادباش به فرد پیروز به سرعت به سوی او می‌روند و شادی او را پایدارتر می‌نمایند.

المپیک در روزگار باستان و در سال 776 پیش از میلاد در «شهر-کشور» آتن آغاز شد. در سال‌های حکمرانی کلیسا در اروپا رقابت‌های المپیک از 334 میلادی «غیر دینی» تشخیص داده شد و تعطیل گشت، اما فراموش نشد. در سال 1895 میلادی  المپیک مدرن باری دیگر آغاز شد و دو جنگ جهانی هم در سده‌یِ بیستم بازی‌ها را تعطیل نکرد. امروزه با کمک تکنولوژی پیشرفته بازی های المپیک به زیباترین شکل ممکن برگزار می‌شود. کشورهای میزبان بر پایه‌یِ توان سازماندهی انسانی و کاربرد تکنولوژی مسابقات المپیک را زیباتر و انسانی‌تر برگزار می‌کنند. المپیک همچنان پایدار است تا شادی انسان پایدار باشد.

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب