عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
حرکتِ نمادینِ مردم در روزِ سیزده‌بدر ـ برای زنده نگه داشتنِ دریایِ اورمیه نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸۸/۱٢/٢٥

 

دریایِ اورمیه به سرعت بسوی خشکیدن پیش می‌رود. پدیده‌یِ خشکیدنِ آب دریا بیشتر از پانزده سال است که در مرکزِ توجه مردم ایران و به ویژه مردمِ آذربایجان قرار دارد. این پدیده‌یِ تراژیک سبب شده تعدادی هم با شرکت در جلساتِ بی‌شمار و بی‌سرانجام پول بدست بیاورند. چنین جلساتِ بیهوده در دیدگاه مردم هیچ اهمیتی ندارد. مردم ناامید از چنان جلساتی، خود تصمیم گرفته‌اند به کاری نمادین دست بزنند.
مردم مانند هزاران سال گذشته در روز سیزده‌بدر به دشت و کوه خواهند رفت. گروهِ بزرگی از مردم هر سال به پیرامونِ آبادی‌هایِ سواحلِ دریایِ اورمیه می‌روند. در خود اورمیه، صخره‌هایِ گوورچین قالا، کاظم داشی، حاشیه‌یِ رَشَکان،  شمالِ حسنلو، حیدرآباد، گول،  عجب شیر، بیناب، جزیره‌یِ اسلامی، شرفخانه و گلمانخانه، حاشیه‌یِ سوداشی (سلماس) و هرجا که زمینِ شن‌پوش بسویِ دریا کشیده شده باشد، در روز سیزده‌بدر میزبان انبوه مردم می‌شود. این گروه بزرگ از مردم بخوبی می‌دانند که خشکیدن دریای اورمیه چه فاجعه‌ای خواهدبود.
مردم برای نشاندنِ خطر خشکیدن دریا در آگاهی مردم جهان، روز سیزده‌بدر در ساعتِ دوازده نیمروز یک‌بطری آب بیاد دریایِ اورمیه به زمین خواهند ریخت. گروهی که در کنار دریا هستند، بطری آب را به دریا خواهند ریخت تا تمام مردمِ جهان، دوستدارانِ طبیعت و دریاها، نویسندگان و حتا مدیران باری دیگر و بطور جدی به دریای اورمیه فکر کنند. مردم اعتقاد دارند که می تو.ان دریا را نجات داد.
نجات دریا با جلساتِ بیهوده با شرکتِ مدیران کم‌سواد ممکن نیست. نجات دریا نیازمند اراده‌ای جدی از سویِ مقاماتِ بالایِ کشوری و وزیران است. عملی‌ترین راه تغییر مسیرِ لون‌چای بسوی دریاست. لَوِن‌چای رودخانه ای است که از «دشت کورا» بین نقده و مهاباد آغاز و از کنار پیرانشهر می‌گذرد و به سوی عراق جاری می‍‌شود. همچنین رها کردن بخشی از آب انبار شده پشتِ بیست و چهار سد بسته شده روی رودخانه‌هایِ حوزه‌یِ آبریز دریاست.
نمایندگانِ راستینِ مردم راه حل را می‌دانند، اما پول در اختیار مدیران است. مردم برای نشان دادنِ خواست و اراده‌یِ همگانی برای نجات دریای زیبایِ اورمیه در روز سیزده‌بدر بطری آبی را بشکل نمادین به دریای اورمیه یا بیاد دریایِ اورمیه به خاک زمین خواهند ریخت. 

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب