عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
سال نو: نگرانی‌ها و امیدها نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸٩/۱/٢٦

سال تازه با امیدها و نگرانی‌های تازه‌ای آغاز شد. در روزهای آغازین سال، مردم سرگرم برپای داشتن رسم‌های دیرپا‌یِ نوروزی بودند و اغلب صدای دولت را نمی‌شنیدند. دولت مانند همیشه از آگاهی مردم غایب بود و حاکم‌شدن رابطه‌یِ انسانی میان مردم، رابطه‌یِ مردم و دولت را به فراموشی سپرده بود. پایان تعطیلات رسمی ناگهان مردم را متوجه کرد که تاحدی تمام آنها از دولت حقوق می‌گیرند و یا از طریق نهادهای دولتی پول بدست می‌آورند. پس، یکبار دیگر صدای دولت به گوش مردم رسید.

نخستین صدا پخش آماری از طریق روزنامه‌یِ ایران بود. روزنامه‌یِ ایران ارگان خود دولت است. روزنامه‌یِ ایران یک روز پس از پایان تعطیلات آمار دقیقی از تعداد مسافرتهایِ انجام شده را داد. بر اساس آمار روزنامه‌ی ایران 113 میلیون سفر انجام گرفته بود. این عدد اغراق‌آلود می‌خواست نشانگر بهبود وضع زندگی مردم باشد. همه از رفاه همگانی خوشحال می شوند، اما خود دولت هم می‌داند که عددها در ایران اهمیت چندانی ندارند. در یک مسابقه‌یِ فوتبال برای تماشاگران بلیت فروخته می‌شود و از تعداد بلیت‌ها می‌توان آمار دقیقی از تماشاگران را بدست داد. در وسط هر مسابقه‌یِ فوتبال در اورپا تعداد دقیق تماشاگران روی صفحه‌یِ تلویزیون به نمایش در می‌آید. در ایران هرگز آمار دقیقی از تعداد تماشاگران داده نمی‌شود. بر این پایه، نمی توان آمار 113 میلیون سفر را جدی گرفت. این آمار سبب این نگرانی می‌شود که آیا عددها همچنان برای فریب یا مبهم ساختن واقعیت بکار خواهند رفت؟صدای دیگر، سخنان نمایندگان مجلس و دولتمردان درباره‌یِ قانون هدفمندکردن یارانه‌ها بود. لایحه‌یِ دولت پس از تصویب نمایندگان مجلس و تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شده است. سخنانِ دولت و طرح رفراندوم از سویِ رئیس دولت دهم درباره‌ی میزان درآمد دولت از راه حذف یارانه‌ها افراد آگاه را نسبت به اجرای قانون از طرف دولت نگران می‌کرد. رفراندوم یک بازی سیاسی است که نتیجه‌یِ آن از پیش روشن است. هر رفراندومی نتیجه‌یِ دلخواهِ اجراکنندگان رفراندوم را به بار می‌آورد. در رفراندوم مردم تنها ابزار تایید خواستِ سیاست‌بازان می‌شوند. افراد آگاه در میان مردم می‌دانند که قانون باید اجرا شود، حتا اگر نادرست باشد. جنبه‌ی دیگر این نگرانی نتایج تورمی حذف یارانه بود. بسیاری از افراد در انتظار روشن شدن نرخ تورم در اقتصاد هستند تا درآمدها و هزینه‌های خود را بر آن پایه تنظیم کنند.

برای نگرانی انسان نمی‌توان پایانی پنداشت. بسیاری از نگرانی‌های بشری در دوران حاکمیتِ مدرنیسم، حاصلِ کارکردهایِ دنیای سرمایه داری است. هدفِ دنیای سرمایه‌داری افزایشِ ارزش افزوده است. ارزش افزوده با پول سنجیده می‌شود. پول هم در دنیایِ مصرف‌گرایی فزاینده نمی‌تواند به خواستهای انسان پاسخ دهد. ناتوانی در بدست‌آوردن تمام خواسته‌ها خود سبب نگرانی می‌شود. گاهی نگرانی از سرچشمه‌های دیگری پدید می‌آید.

سخنرانی رئیس دولت دهم در اورمیه روز هیژدهم فروردین سبب ایجاد نگرانی از نوع دیگری شد. خطر سرمایه‌داری جهانی به سرکرده‌گیِ دولت ایالات متحده امریکا برای بسیاری از افراد اندیشمند شناخته شده است. سرکوب دو کشور عراق و افغانستان به بهانه‌یِ مبارزه با تروریسم و گسترش دموکراسی در این دو کشور، اشغال نظامی کشور هائیتی به بهانه‌یِ کمک به زلزله‌زدگان آن کشور و فشار بی پایان دنیای سرمایه‌داری بر کشور ایران و کره‌شمالی به بهانه‌یِ گسترش تسلیحات هسته‌ای نمونه‌های آشکاری از ویژگی جنگ‌جویانه‌یِ دنیای سرمایه‌داری است. سخن گفتن در اورمیه خطاب به رئیس جمهور ایالات متحده با واژگان داش‌مشدی‌ها شایسته‌یِ  ردیس دولت در کشوری نیست که ادعا دارد دارای پیشینه‌یِ فرهنگی بسیار کهنی است. این پیشینه‌یِ فرهنگی هم تنها بسته به آثار سخنسرایان نامدار، یعنی سخن شعری است. زبان حاملِ فرهنگ و زیبایی‌های آیینی یک ملت است. هنگامی که زبان به زیباترین شکل بکار نرود، نمی‌توان از شکوهِ زیباییِ فرهنگی سخنی به میان آورد.

سرانجامِ هر سخنی، بیان امیدها و خواست‌های انسان و انسانهاست. امید پاسدار اراده‌یِ انسان به پایداری زندگی است. کشور ایران بسیار ثروتمند است و افراد ساکن در ایران همواره امیدوار هستند که زندگی‌شان روز بروز بهتر خواهد شد. مردم ایران نیز مانند مردم تمام کشورهایِ جهان از تنگناهایِ سختی گذشته‌اند. مردم ساکن در سرزمین ایران قربانی داده‌اند، اما از بین نرفته‌اند. زندگی همچنان پایدار خواهد بود. گاهی کم‌توانی و کم‌آگاهی مدیران زندگی را دشوارتر می‌نماید، اما درآمد فراوان نفت و گاز و منابع طبیعی دیگر سرانجام زندگی مردم را به پیش خواهد برد. 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب