عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
خاطره ای از عاشیق حسن اسکندری نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸٩/٢/٢۱

شناختن و شناساندن نویسندگان, هنرمندان و شخصیت‌های ممتاز آذربایجان و ایران و سپس جهان هدف این صفحه است. هر هفته یکی از شخصیت‌های برتر آدربایجان در این صفحه شناسانده می‌شود. این شناساندن از طریق گفتگو با شخصیت در دفتر هفته‌نامه و یا در محل کار شخصیت انجام می‌شود. در شماره‌های گذشته آقایِ بیوک نیک‌اندیش نوبر (دوست و همدمِ استاد شهریار به مدت سی‌وشش سال و نویسنده‌یِ سه جلد کتابِ «در خلوت شهریار»)، استاد احد حسینی (مجسمه‌ساز)  و آقایِ حسن اسکندری (استاد موسیقیِ عاشیقی آذربایجان) شناسانده شدند. هر یک از این شماره‌ها واکنش‌هایِ فراوانی را برانگیخت. تا حدی، تمام واکنش‌ها مثبت و سرشار از تحسین بود. دریافتیم که خوانندگان این طرح را پسندیده‌اند و از آن استقبال کرده‌اند. گروهِ اندکی هم به دفتر آمدند و در گفتاری ما را به ادامه‌یِ کار تشویق کردند. ما از تمام خوانندگانِ جدی سپاسگزاری می‌کنیم.

در میان واکنش‌ها، سخنانِ یکی از افراد برای ما خیلی شوق انگیز بود. آقایِ علیرضا ذوالفقارزاده، مدیر هنرکده‌یِ فجر، درباره‌یِ مقاله‌یِ «استاد حسن اسکندری: نابغه‌یِ موسیقی عاشیقی» خاطره‌ای را تعریف کردکه بسیار زیبا بود. علیرضا ذوالفقارزاده خود یکی از چهره‌های برجسته‌یِ هنر سینما در آذربایجان است. ذوالفقارزاده درخانواده‌ای بزرگ شده که هنرِ اصیل سرچشمه‌یِ گذرانش بوده است. پدر این مردِ پرافتخار، هنرمند بود و برادرانش نیز هنرمند هستند. ذوالفقارزاده از سال 1360 تا 1384 در تلویزیون مرکز آذربایجان کارگردان بود. در این سالهای پر فراز و فرود، ذوالفقارزاده بارها مورد تقدیر هنرشناسان و داورانِ جشنواره‌ها قرار گرفت. در سالِ 1383 در جشنواره‌یِ تولیداتِ تلویزیونیِ مراکز استانها، ذوالفقارزاده به عنوان بهترین کارگردان برنامه‌های ورزشی انتخاب شد و مورد تحسینِ شبکه‌یِ Sports TV استرالیا قرار گرفت. برجسته‌ترین دستاورد علیرضا ذوالفقار زاده به عنوان کارگردان تلویزیونی به سال 1375 مربوط است. در اردیبهشت سال 1375 در جشنواره‌یِ انتخابِ بهترین کارگردان تلویزیونی ایران، علیرضا ذوالفقار زاده برای کارگردانیِ تله تئاتر «رد پایِ پرواز« جایزه‌یِ بهترین کارگردان جشنواره را بدست آورد. تله تئاتر «رد پایِ پرواز» از شبکه‌یِ دوم تلویزیون ایران پخش شد. موضوعِ این تله تئاتر، جریان جنگ و زندگیِ شگفت‌انگیز انسان در جنگ است.

هفته نامه‌یِ سهند علیرضا ذوالفقارزاده را یکی از گنج‌هایِ فرهنگی آذربایجان می‌پندارد و به احترام خودش و به احترام استاد عاشیق حسن اسکندری، خاطره‌ی او را از سفر به زیباکنار همراه گروه موسیقی آذربایجانی چاپ می‌کند تا این صفحه به نامِ دو هنرمند زینت یابد.

 

علیرضا ذوالفقار زاده:

اردیبهشت سال 1375 برای برگزاری جشنواره‌یِ سالانه‌یِ انتخابِ بهترین تولیدات تلویزیونی عازم شهر «زیباکنار» بودیم. دبیرخانه‌یِ جشنواره از تیم‌هایِ تلویزیونیِ استان‌ها درخواست کرده بود که یکی از گروه‌های موسیقی استان خود را نیز برای شرکت در یک مسابقه‌ی موسیقی مناطق ایران به زیباکنار ببرند. تیم‌ِ تلویزیونیِ آذربایجان، عاشیق حسن را با خود برد.

نخست معرفیِ برندگان تولیداتِ تلویزیونی انجام شد. تیم ما خیلی خوشحال بود که من به عنوان بهترین کارگردان انتخاب شده بودم. در ساعتِ سه‌یِ پس از نیمروز، مسابقه‌یِ موسیقی آغاز شد. از استانهای گیلان و مازندران افراد بسیاری در آمفی تئاتر زیباکنار جمع شده بودند و هنرمندانِ گیلانی را بشدت تشویق کردند. از گیلان شش نوازنده‌یِ دهل با شش نوازنده‌یِ سُرنا برنامه‌ی زیبایی را اجرا کردند و مورد تشویق قرار گرفتند. سپس دوتارنوازان خراسان برنامه اجرا کردند. آنگاه نوبت به عاشیق حسن اسکندری از آذربایجان رسید. هنگامی که گوینده‌یِ سالن عاشیق حسن را به روی صحنه دعوت کرد، ما و اعضایِ تیم‌های تلویزیونیِ استانهایِ آذربایجانی، عاشیق را تشویق کردیم، اما تعدادمان اندک بود و اندکی نگران شدیم. در میانِ سکوتِ تماشاگران، عاشیق حسن شروع کرد. دم بدم صدایش اوج گرفت و سالن در میان اجرایِ شگفت‌انگیز عاشیق حسن و صدایِ تشویق یکپارچه‌یِ حاضران غرق شادی شد. برنامه‌ی عاشیق حسن مورد حیرت همه شد. افرادی که در بیرون بودند وارد سالن شدند. عاشیق حسن همه را با آوازش و با مجلس آرایی حیرت‌انگیز خود به وجد آورده بود. وقتی زمانِ تعیین شده برای عاشیق حسن به پایان رسید، همه به پا خاستند و با شورِ فراوان دست زدند و خواستار ادامه‌یِ اجرایِ عاشیق حسن شدند. گوینده‌ی سالن روی صحنه رفت و با خواهش‌های فراوان از مردم خواست که بنشینند و به برنامه‌یِ گروه‌های دیگر گوش بدهند. او گفت که بر اساسِ برنامه هر گروهِ موسیقی یکبار برنامه اجرا می‌کند تا بهترین گروه انتخاب شود. خودِ گوینده هم می‌دانست که تماشاگران انتخابِ خود را انجام داده‌اند. مسوولین هم روی صحنه رفتند و پس از گفتگو با گوینده‌یِ سالن پایین آمدند. گوینده قولِ مسوولین را به همه اعلام کرد: شب وقتِ مناسبی برای اجرایِ عاشیق حسن تعیین می‌شود. همه دست زدند و به برنامه‌یِ گروههای بوشهر، لرستان، کردستان، شیراز و مناطق دیگر گوش دادند. در پایان برنامه‌ها، نتیجه‌یِ مسابقه اعلام شد. با رایِ تمام داوران، گروهِ عاشیق حسن به عنوان بهترین گروه جایزه‌یِ اول را دریافت کرد. گوینده اعلام کرد که ساعت 12 شب عاشیق حسن برنده‌یِ جایزه‌یِ جشنواره در همان سالن برنامه اجرا خواهد کرد. همه به اتاق‌های خود در هتلِ زیباکنار رفتند تا استراحتی بکنند و برای شام آماده شوند. در سر میز شام، خستگی در سیمایِ همه آشکار بود. ما نگران بودیم که به دلیل خستگی، کسی در برنامه شرکت نکند.

یک ربع به ساعت دوازدهِ شب مانده بود که نگران به سمتِ سالن رفتیم. هنگامی که وارد سالن شدیم دچار حیرت شدیم. درسالن جمعیت موج می‌زد و براستی جایِ سوزن انداز نبود. ناچار همراه با افراد بسیار زیادی در راهروهایِ بین صندلی‌ها  سرپا ایستادیم. سر ساعتِ تعیین شده عاشیق حسن به‌ روی صحنه رفت و در میان هلهله‌یِ شادی مردم آواز را آغاز کرد. آن شب پر شکوه با نام عاشیق حسن آغاز شد و با نام عاشیق حسن همچنان در یاد و خاطر صدها هنرمند کشور همچنان ادامه می‌یابد.   

         

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب