عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
مجسمه ی آذربایجان نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸٩/٢/۳٠

 

هنر مجسمه سازی نخستین تلاش انسانی هنرمند برای تقلید از تصور آرمانیِ پدیده‌هاست. مجسمه‌ساز فرد یگانه‌ای است که سعی می‌کند گمانِ همگان از فردی یا شکلی را به تجسم در آورد. نخستین کار، تلاش در شبیه‌سازی اثر هنری به سوژه است. هر بیننده باید با تماشایِ مجسمه، سوژه یعنی صاحب مجسمه را بخاطر آورد. سپس، افزودنِ ذهنیت هنرمند به اثر است. مجسمه ساز ویژگیِ برجسته‌یِ انسانی را درک و تلاش می‌کند آن ویژگی را به نمایش بگذارد. در مجسمه‌های شهریار تلاش برای نشان دادن شاعرانگی شهریار مرکز فکری هر هنرمند مجسمه سازی است.

استاد داود مستوفی همواره در پی دست یافتن به ضمیر اندرونی سوژه است. استادمستوفی در مجسمه‌ی شهریار می‌خواسته شهریار شاعر را نشان دهد. استاد در مجسمه‌یِ «شمس» می‌خواهد حالتِ میل به رهایی انسان از بند ماده را در هیکل شمس به عنوان «یک عارف» به نمایش بگذارد. حالتِ پرواز و میل به گسستنِِ جان از تن در آموزه‌های عرفانی مشرق زمین چندان تکرار شده که به روزمرگی عرفان تبدیل شده است، وگرنه تصویری و یا توصیفی از شمس وجود ندارد.

ویژگیِ زیباییِ یک مجسمه در فضایِ شهری حکم می‌کند که مجسمه ساز به «فرم» بیشتر بیندیشد. فرمِ زیبا نخستین و آخرین هدف هر مجسمه می‌باشد. در ایران مجسمه‌سازی هنر کم‌سالی است و هنوز شبیه‌سازی به سوژه خواستِ سفارش‌دهندگان است. سفارش دهنده می‌خواهد مجسمه به صاحب اثر شبیه باشد. در کشورهایِ در حال رشد و در حال هویت سازی همچون ایران، هدف مجسمه‌ها معرفی شخصیت‌های تاریخی و فرهنگی کشور می‌باشد. این اندیشه به دلیل دوری مردم ایران از کتاب و کتاب‌خوانی می‌باشد. اگر این مرحله سپری شود، آنگاه مجسمه‌های فرمی میدانگاهها و فضاهای شهری را زینت خواهد داد.

مجسمه‌ها باید با هویت تاریخی یک منطقه تناسب داشته باشد. منطقه‌یِ آذربایجان یعنی استانهایِ آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، قزوین و همدان بر روی هم منطقه‌ی آذربایجان را تشکیل می‌دهند. آذربایجان منطقه‌ای کوهستانی است. در این منطقه‌یِ کوهستانی انسانها در درازایِ یکصدهزار سال زندگی با اسب‌های راهوار در شتاب بوده‌اند. اسب مهمترین وسیله‌یِ آمد و شد مردم آذربایجان در تاریخ طولانی زندگی آنها بوده است. مجسمه‌سازان مجسمه‌یِ ستارخان را بدرستی روی اسب می‌سازند.

شایسته است مجسمه سازان آذربایجانی مجسمه‌یِ «پنج اسب سوار شتابان» را در اندازه‌ی بسیار بزرگی بسازند و در بلندایِ کوهی نصب نمایند. این مجسمه تاریخ پر فراز و فرود مردم آذربایجان را نشان خواهد داد. امید داریم استاد داود مستوفی با حمایت یک سازمان دولتی و یا شخصی دست به ساخت چنین مجسمه‌ای بزند.       

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب