عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
خداحافظ باغ گلستان! نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸٩/٢/۳٠

در شماره‌یِ 315 هفته نامه‌یِ سهند تبریز (یکشنبه 16 اسفند 1388) مقاله‌ای با عنوان «باغ گلستان در آستانه‌یِ ویرانی» نوشته بودم. در آن مقاله به ویرانی «باغ گلستان» به بهانه‌یِ ساختن «ساختمانی بیاد شمس تبریزی» پرداخته بودم. من همچنان بر این باور هستم که باغ گلستان باید نگه داشته شود. افرادی که تصمیم به ویرانی باغ گلستان دارند باید بدانند که مردم به دلیل اهمیت باغ گلستان در تاریخ معاصر آذربایجان، اهمیت این باغ به عنوان فضای سبز در مرکز شهر و  به دلیل ویرانی باغ گلستان مقدمه‌ای برای ویرانی همه جا،موافق این ویرانی نیستند.

باغ گلستان در تاریخ معاصر آذربایجان بسیار پراهمیت است. مردم برای نخستین بار فضای شهری را در شکل باغ گلستان مشاهده کرده‌اند. مردم شاهد هنرنمایی هنرمندان خود در سالهای 1325 تا 1326 بوده‌اند. آنها باغ گلستان و ایل‌گولی را تصویری از زندگی شهری می‌پندارند.

واقعیت آن است که در شهر تبریز مناطق فراوانی ویران شده است. فضای مقابل ارک در مرکز شهر سالهاست که در وضع بسیار نامناسبی قرار دارد. میدان منصور همچنان در انتظار پایان و سامان یافتن کارهای ساختمانی است. بخشی از فضای سبز پیرامون آرامگاه شهریار ویران شده و قرار است ساختمانی در آنجا سر بر آورد. میدانِ فلکه‌یِ بزرگ شهرک ولیعصر ویران شده به بازار تبدیل می‌شود. باغهای فراوان شهر همه به زمین‌های بایری تبدیل می‌شوند و سپس با تغییر کاربری فروخته می‌شوند. با تاسفِ فراوان، شهرک‌هایی که ساخته می‌شود هیچ یک شرایط زندگی برای انسان مدرن امروز را ندارد. نبود فضاهای وسیع میان بلوک‌های ساختمانها، خیابانهای باریک، نبود پیاده‌روها و نبود پارکینگ‌ها مشکلاتی بوجود آورده است که گاهگاهی رفت و آمد در میان شهر غیرممکن می‌گردد. هر انسان منصفی پهنای خیابانهای ولیعصر را با رشدیه مقایسه کند و فاجعه‌یِ تراکم در ساختِ شهرک‌های امروز را مشاهده بنماید. در شهرک باغمیشه مکانی برای نفس کشیدن نیست. شهرک در حال رشد فرشته در دره‌یِ باریش (باغمیشه) دارای هیچگونه استاندارد شهرک‌های نوین نیست.

ما بخوبی می‌دانیم که دولت پولی برای شهرداری‌ها پرداخت نمی‌کند. ما بخوبی می‌دانیم که شهرداری ناگزیر است حقوقِ نجومی کارکنان بسیار زیادش را خودش تامین و پرداخت کند. ما بخوبی از کارهای خوب شهرداری در شهر آگاه هستیم، اما اعتقاد داریم که نباید با فروش شهر، شهرداری را اداره کرد.

شهرداری کارهای مهمی انجام داده است، اما ویرانی شهر پذیرفتنی نیست. ایجاد پارک‌های خاقانی، صبا و پارک‌های بسیار، از کارهای قابل تحسین شهرداری کنونی تبریز است، اما نگاهی به خیابانهای شهرک یاغچیان و نقشه‌ی شهرک خاوران انسان را نا امید می‌کند. روزگاری گروهی نویسنده به‌اشتباه دلیل باریک بودن کوچه‌ها را ترس مردم از سواران مهاجم می‌نوشتند. امروزه همه می‌دانند که سواری نخواهد آمد، اما گذرگاهها همچنان تنگ هستند. این تنگنای گذرگاهها در تمام شهرهای ایران دیده می‌شود. واقعیت آن است که طراحان شهری پهنای خیابانها و کو چه ها را به اندازه‌یِ پهنای ذهن خویش طراحی می‌کنند.

ما بخوبی می‌دانیم که فروش تراکم به عنوان منبع مهم درآمد شهرداری راکد شده، اما راه‌حل در کاستن هزینه‌های شهرداری است. امروزه همه دارای مدرک دکترا از یکی از دانشگاههای روستاهای ریز و درشت هستند. حقوق‌ها را باید بر اساس کارکرد افراد تنظیم کرد.

موضوع پایانی در ویرانی باغ گلستان، بهانه‌یِ ساختن بنا است. خیلی مایل هستم کسی یکی از آثارِ شمس تبریز را معرفی کند تا ما نیز پس از خواندن به جرگه‌یِ ستایشگران شمس به پیوندیم. شمس چیزی ننوشته است. شمس و حسام‌الدین چلبی را مولوی بزرگ کرده است. تردید دارم که گروهی می‌خواهند با پرورشِِ کیش شخصیت در شمس، نویسندگان بزرگ معاصر را به فراموشی بسپارند. لازم است آثار نویسندگان معاصر آذربایجان خوانده شود تا مشخص گردد در وسط شهر مجسمه‌ی چه کسانی باید نصب گردد.

ساختمانی که باغ گلستان را از بین خواهد برد هرگز نمی‌تواند نماد تبریز باشد. این ساختمان هیچگاه به شکوه ساختمان هتل پارس در ایل‌گولی و یا به زیبایی ساختمان بلور در میدان دانشگاه نخواهد بود. هیچ یک از این ساختمانها نماد تبریز نیستند، نماد تبریز همان «ساختمان ساعت» است.

بگذارید باغ گلستان همچنان پایدار بماند. گشتن افرادی معتاد در باغ گلستان نمی‌تواند دلیلی برای ویرانی باغ گلستان باشد. اعتیاد معلول است، علت نیست. مردان معتاد نیز باید مکانی برای استراحت داشته باشند، هر چند مردانی که در باغ گلستان جمع می‌شوند افرادی بزرگ هستند، ثروت جامعه ناعادلانه تقسیم می‌شود.

امید داریم شهرداری و شورای شهر بتوانند در برابر فشار باندهای قدرتجو ایستادگی کنند و از تعداد حقوق‌بگیران بکاهند.

باغ گلستان را به بهانه‌یِ گورستان عارفان یا هر بهانه‌یِ دیگری ویران نکنید.

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب