عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
فوتبال و شناساندن یک ملت نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸٩/۳/٢٧

افریقای جنوبی سال‌ها گرفتار حکومتی تنگ‌نظر بود. این حکومت را سفیدپوستان اداره می‌کردند و جمعیت بزرگ سیاه‌پوست را بی‌هویت می‌پنداشتند. فشار حکومت بر سیاه‌پوستان چنان سنگین بود که گروهی بیچارگی خود را سرنوشت آسمانی برای خود می‌پنداشتند. رژیم سخت‌گیر سفید پوستان در افریقا بنام «آپارتاید» شناخته می‌شد. حکومت‌های دیگر کشورهای دنیا برای آزاداندیش بودن خود آپارتاید را محکوم می کردند و اغلب رابطه‌یِ سیاسی با آن نداشتند. رژیم آپارتاید یاد نگرفته بود که حکومت‌های استبدادی با فشار بر مردم و تلاش برای شکستن آنها، راه شکست خویش را هموار می‌کنند. حکومتی که خود را با ملت یکی می‌پنداشت و تصمیم‌های خود را تصمیم‌های ملت می‌نامید، سرانجام در رویارویی با ملت درهم شکست.

فشار سنگین حکومت گروهی از مردم را به مبارزه ناگزیر کرد. آنها حزب سیاسی تشکیل دادند و به سازمان دادن مردم پرداختند. حکومت آنها را در تنگنای شدید قرار می‌داد. از افریقا تنها صدای حکومت شنیده می‌شد. سازمان‌دهندگان مردم کارهای فراوان کردند. سرانجام در دهه‌یِ شصت میلادی مردم را به استادیوم‌های فوتبال کشاندند و آنها را به صدا در آوردند.  فریاد مردم در جهان شنیده شد. صداهای پشتیبانی‌کننده از مردم افریقای جنوبی از سوی آزادیخواهان جهان شنیده شد. دست‌های یاری‌دهنده به سوی آنها دراز شد. حرکت برای خود رهبری برگزید. نلسون ماندلا رهبر جنبشی شد که تمام رهبرانش دستگیر و زندانی شدند. نلسون ماندلا بیست و هفت سال در زندان ماند تا سرانجام رژیم آپارتاید ناگزیر شد او را از زندان آزاد کند. دگرگونی‌های سیاسی با آزادی ماندلا سرعت گرفت. مردم افریقای جنوبی حق شرکت در انتخاباتی آزاد را بدست آوردند. انتخابات برگزار شد و نلسون ماندلا رئیس‌جمهور افریقای جنوبی شد.

سفیدپوستان نگران بودند که سیاه‌پوستان دست به انتقام خواهند زد. اگر فرد یکسوبینی به جای ماندلا انتخاب می‌شد، دست‌کم از بازداشت‌کنندگان خود انتقام می‌گرفت. نلسون ماندلا شکوه بزرگی انسان را نشان داد. او در قدرت انسانیت را فراموش نکرد و سفیدپوستان را در حکومت نوین شریک ساخت. افریقای جنوبی آرام گرفت. پس از پایان دوره‌یِ اول ریاست جمهوری، نلسون ماندلا بار دیگر برای ریاست جمهوری کاندید نشد. ماندلا گفت که سرزمینش را بیشتر از خودش دوست دارد و می‌داند در کشور هزاران نفر می‌توانند وظیفه‌یِ ریاست جمهوری را انجام دهند.

نلسون ماندلا نخستین فردی در تاریخ بشریت است که آزادانه خود را از قدرت کنار کشیده است. این آزادگی او در جهان بی پاسخ نماند. در سال 1994 فیفا میزبانی مسابقات فوتبال جهان در سال 2010 را به افریقای جنوبی اهدا کرد.

اکنون مسابقات فوتبال در افریقای جنوبی در حال برگزاری است. روح شادی مردم یکپارچه‌یِ افریقای جنوبی را در برگرفته است. میلیونها نفر از مردم افریقا میزبان هزاران بازیکن و گردشگری هستند که برای دیدن زیبایی‌های کشوری شگفت‌انگیز بدانجا رفته‌اند. هر روز دهها خواننده از کشورهای گوناگون در سالن‌ها و فضاهای باز میدانگاهها و پیرامون استادیومهای فوتبال کنسرت موسیقی و آواز برگزار می‌کنند. مردم افریقا حتا فقر خود را نیز چند روزی فراموش کرده‌اند تا در یک کارناوال گسترده‌یِ شادی شرکت جویند. آنها دسته‌جمعی درشیپورهای یک متری بنام «ووووزلا» می دمند و شادی خود را با مردم جهان تقسیم می‌کنند. «ووووزلا» وارد فرهنگ زبانی مردم جهان شده است. امروزه صدای بلند «ووووزلا» نیز برای مردم تمام کشورها پذیرفتنی است.

فوتبال در افریقای جنوبی فضایی پدبد آورده که نشانگر رنگهای گوناگون در کنار یکدیگر است. افریقای جنوبی سرزمین رنگین کمان‌هاست. مردمی با رنگ پوست گوناگون، اندیشه‌های گوناگون، دین‌های گوناگون و آرزوهای گوناگون در کنار یکدیگر گرد آمده‌اند تا نشان دهند مردم هیچ دشمنی با یکدیگر ندارند. مرزهای بین مردم کشورها ساختگی است. مرزها را سیاستمداران برای نگهداری قدرت خویش در محدوده‌یِ جغرافیایی یک کشور می‌کشند. هنگامی که مردم شاد هستند، سیاستمداران اندوهگین می‌شوند زیرا خود را و قدرت خود را فراموش شده می‌پندارند. زندگی سیاستمداران در ذهنیت مردم تولید می‌شود و ادامه می‌یابد. فوتبال بهانه‌ای شده است تا مردم چند روزی سیاستمداران را به فراموشی مرگ گرفتار کنند.         

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب