عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
پیرامون آرامگاه شهریار چه می‌گذرد؟ نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸٩/۳/٢٧

مقبره‌الشعرا یا همان آرامگاهِ شهریار بزرگِ شعرِ ایران در میان گردوخاک سازندگی پنهان شده است. می‌گویند قسمت‌های اضافیِ فضای سبز را به فرهنگسرا تبدیل می‌کنند. سالن‌های پرشکوهی در پیرامون آرامگاه شهریار سر برخواهد آورد و مدیران در نقش شهریارشناسان و شعرشناسان در آن سالن‌ها به سخنرانی خواهند پرداخت تا مردم با مفاخر فرهنگی شهر خود آشنا شوند.

بی‌تردید هر کسی از پیشرفت‌های شهر بسیار خوشحال می‌شود. گسترش شهر و وجود سازه‌های زیبای معماری و میدانگاهها و پارکها در گسترش فکر شهرنشینی تاثیر ژرف دارند. اندیشه‌یِ شهرنشینی و رفتار شهری تا حد فراوانی در نتیجه‌یِ فضای شهریِ مناسب پدید می‌آید. به مردم یک آبادی کوچک هرگز نمی‌توان با پند و اندرز رفتار شهرنشینی را آموزش داد. رفتار شهری در شهر پدید می‌آید و بر گسترش شهر تاثیر می‌گذارد. جهان امروز جهان شهرهاست.

پیشینه‌یِ میدان منصور و فضای پیرامون گوی‌مچید (مسجد کبود) افراد آگاه از مسایل شهری را درباره‌یِ آرامگاهِ شهریار اندکی نگران می‌کند. روزگاری گفته می‌شد پیرامون گوی‌مچید به تمامی فضای سبز خواهد شد تا مردم آذربایجان و حتا گردشگران در فضایی مناسب با تاریخ شهر تبریز آشناتر شوند. خانه‌های مردم به بهانه‌یِ ایجاد فضای سبز خریداری شد و مردم خانه‌های خود را در وسط شهر از دست دادند تا در گوشه‌ای دورافتاده یک واحد آپارتمانی بگیرند. سرانجام آن همه گفتار در کرداری نامناسب به پاساژ تبدیل شد. تبدیل هر فضایی به مراکز کوچک خرید و فروش مشکلات بسیار زیادی را برای نسل‌های بعدی بوجود خواهد آورد. شهروند امروز نیازمند فضاهای بزرگ شهری است. انسان امروز از تنگنایِ یک واحد کوچک آپارتمانی بیرون می‌آید و انتظار دارد در مکانهای همگانی بزرگ شهر به گردش بپردازد. نمی‌توان هر فضایی را به بهانه‌یِ فرهنگستان به پاساژ و به فروشگاههای کوچک تبدیل کرد.

کسانی که با بهانه‌های گوناگونی همچون بزرگداشت عارفانِ مبهم اراده کرده‌اند شهر را پر از فروشگاه بنمایند، باید بدانند آنها خود ویرانگران فرهنگ و شهر هستند. نویسندگانِ نشریات و کتاب نیز وظیفه دارند طرحهای مورد بحث در شهر را مورد بررسی دقیق قرار دهند تا گروهی مشکل مالی امروز نهادهای شهری را به بهای مشکلِ نسل‌های آینده حل نکنند.

فضای پیرامون آرامگاه شهریار باید بسیار گسترده باشد. شهریار شهرتی به گستردگی ایران و کشورهای ترک زبان دارد. با نامِ شهریار می‌توان مناطق بسیار بزرگی را آباد کرد. کسانی که به دیدن آرامگاه شهریار می‌روند باید شکوه شعری شهریار را در مجسمه‌ها، المانهایِ هنری، آب‌نماها، درختان بلند و فضای پر از گل و گیاه زینت یافته جستجو کنند. پاساژ و فرهنگستان تناسبی با شعر و شاعرانگی شهریار ندارد. شهریار را به نسلِ امروز و به نسل‌های آینده بسپارید. 

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب