عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
تحریم‌های جدید اتحادیه‌یِ اروپا نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸٩/٥/۱٤

از آغاز تابستان 1389 تا کنون دنیای سرمایه‌داری تحریم‌های شدیدی را برعلیه ایران تصویب کرده است. نخست، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را تصویب کرد. دولت‌های ایالات متحده، استرالیا و کانادا نیز برای وارد کردن فشار بیشتر برای تسلیم حکومت ایران تحریم‌های بیشتری را تصویب کردند. آخرین تحریم ها را دولت‌های اروپایی تصویب کردند. این تحریمها شامل ممنوعیت سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز و همچنین اعمال محدودیتهای بیشتر در بخشهای کشتیرانی و بانکداری و بیمه است. همچنین 41 نفر از مقامات ایرانی، 57 شرکت و زیرمجموعه‌های آن و نیز 15 شرکت که از سوی سپاه پاسداران اداره می‌شود و سرانجام شرکتهای فعال در برخی خطوط کشتیرانی ایران در فهرست تحریمهای اتحادیه اروپا قرار دارند.

این تحریم‌ها تاثیر خود را بتدریج بر اقتصاد ایران خواهندگذاشت. ثروت بیکران موجود در ایران به دولت اجازه می‌دهد که هر گونه تحریمی را در گفتمان جاری جدی نگیرد و بخود اجازه دهد دولت‌های غربی را دست‌کم در سخن محکوم کند. حکومت ایران می‌تواند از تاثیر تحریم‌ها تا حد بسیار زیادی بکاهد. دنیای سرمایه‌داری حکومت ایران را در راهی قرار داده است که برای دور زدن تحریم‌ها ناچار است با روش‌های غیر مستقیم از همان کشورهای غربی کالای مورد نیاز مردم کشور را بخرد. این‌گونه خریدها از طریق هزاران شرکتِ واسطه با نام‌های گوناگون انجام می‌گیرد. تولیدکنندگان دنیای سرمایه داری ناچار هستند تولیدات خود را در ایران نیز بفروشند و شرکت‌های زیادی حاضر هستند هر نوع کالایی را خریده و در اختیار ایران قرار دهند. حضور شرکت‌های واسطه در جریان خرید و بده‑بستان، قیمت‌ها را بالاتر خواهد برد و زیاد شدن قیمت‌ها سرانجام بر مردم فشار خواهد آورد. پس بازنده‌یِ این بازی زشتِ تجاری تنها مردم هستند.

از سوی دیگر، تکرار الگوی یکسان در گفتمان سیاسی دنیای سرمایه‌داری نگران کننده می‌نماید. این رفتار سیاسی با طرح گفتگوی مستقیم با ایران آغاز شد. پیش از اینکه حکومت ایران فرصت پاسخ دادن به طرح گفتگو را بیابد، مسئله‌یِ تحریم‌ها پیش آمد. سرعت زیاد دولت‌های سرمایه‌داری در پیوستن به تحریم کنندگان آشکارا طرح سازمان‌یافته‌ای را نمایش می‌دهد. به تازگی صداهایی از مجلس‌های کشورهای غربی برای آزمایش گزینه‌یِ نظامی به گوش می‌رسد. این صداها نگران کننده هستند. همسویی بیشتر کشورهای جهان با سیاست‌های حکومت ایالات متحده امریکا نگرانی را جدی‌تر می‌نماید. نظام جهانی سرمایه‌داری خواهان دنیایی ساکن و بی تحرک است. هر حرکتی در آشفتنِ سکون دلخواه سرمایه‌داران، نمایندگان آنها را در حکومت‌ها آشفته می‌کند. گروهی از حاکمان جهان بر این باورند که آرامش پس از جنگی‌ویرانگر بهترین نوع آرامش است.

تبدیل دشمنی حکومت‌های جهان با حکومت ایران به دوستی غیرممکن است. حکومت ایران با حکومت های جهان دهها تفاوت بنیادین دارد. این تفاوت‌ها در ایدئولوژی، روش برخورد با پدیده‌های نوین سیاسی در جهان، نگرش نسبت به نیروهای جوینده‌یِ قدرت در جهان، برخورد با اسرائیل و سرانجام شناسایی جایگاهِ حکومت‌ها در پایگان قدرت بین‌المللی می‌باشد. تفاوت‌ها گاهی چنان به ضدیت حکومت‌ها در برابر هم تبدیل می‌شود که همزیستیِ صلح‌آمیز دور از ذهن به نظر می‌رسد. تمام این ضدیت‌ها و رودررویی‌ها در گفتار و کردار سیاستمداران کشورها آشکار می‌شود. سازمان ملل متحد، به عنوان یک مرجع بین‌المللی، قابل کنترل است و دولت‌ها می‌توانند با سخنانِ مبهم نظرگاه کشورها را به سود کشور خویش تغییر دهند.

آینده‌یِ جهان را سخنان سنجیده‌ و یا نسنجیده‌یِ سیاستمداران تعیین خواهد کرد. با تاسف، جمعیت هشت میلیاردی در تعیین سرنوشتِ آینده‌یِ جهان کم‌تاثیر هستند. نگرش هشت میلیارد انسان نسبت به پدیده‌ها را رسانه‌های دولتی تنظیم می‌کند. هشت میلیارد انسانها در دنیای شگفت‌انگیز نو در تنگنای یافتنِ پول برای خرید لوازمِ روزآمد زندگی گرفتار هستند. پول در اختیار حکومت‌هاست و تاحدی تمام مردم جهان حقوق‌بگیر حکومت‌های ملی هستند. پس حکومت‌های ملی می‌توانند گمانِ مردم از پدیده‌ها را به هر شکل جهت‌گیری نمایند. هر حکومتی می‌تواند با دهها دلیل خود را حاملِ حقیقت برتر و دیگر حکومت‌ها را حامل زشتی و پلشتی کردار ثابت کند. مردم نیز در برابر توفان هراسنده‌یِ رویدادها فرصت ارزیابی سخنان را ندارند. سخنان اندیشمندان نیز خشکیده و دیگر از هیچ بلندگویی صدایِ انسانی ازخودگذشته‌ شنیده نمی‌شود.       

 
  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب