عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
میراثِ گذشتگان، تکلیفِ حال و خواست آیندگان نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸۸/۱۱/٢۱

زبان به انسان توانایی هایِ شگفت انگیزی داده است. نخستین توانایی حاصل از زبان، حافظه می باشد. حافظه در مغز آدمی جایگاه نگهداریِ تصاویری است که در زبان شکل گرفته باشد.  سخنگوییِ آدمی سبب می شود حافظه همواره فعال باشد و به اراده یِ انسان بار دیگر به زبان تبدیل شود. حافظه نیرویی است که سبب لذت یابی انسان از رویدادهایی می شود که در گذشته روی داده باشند. رویدادهای گذشته سرچشمه یِ زیبایی و جهاندوستی در فرد می شود.

رویدادهایِ زمانِ گذشته گاهی شکل محسوس بخود گرفته و ماندگار شده اند. بناهایِ ساخته شده، ظرفهای سفالی، وسایلِ تزیینی اشخاص، ابزار کار و جنگِ روزگارِ گذشته و حتا ماشین های روزگار گذشته شکل هایِ محسوسِ رویدادهای گذشته می باشند. بناها، ظرفها، ابزار و ماشین آلات در روزگار خود برای استفاده یِ روزمره در زندگی ساخته شده بودند، اما گذشت زمان عامل استفاده شوندگی را از آنها گرفته و به لوازم و اشیاء زیبایی شناختی تبدیل کرده است. انسان بخشی از حس زیبایی را از طریق تماشایِ یادگارهای گذشته کسب می کند. حس زیبایی هم یکی از تفاوتهای انسان و غیر انسان است.

آنچه از گذشته مانده است، میراث گذشتگان است. انسان امروز از میراث گذشتگان سود بدست می آورد و خود نیز از تماشایِ آنها لذت کسب می کند. پس نگهداریِ میراث گذشتگان برای انسان های امروز بسیار پراهمیت است. امروزه در جهان همواره در تغییر، ذوق و خواست انسان نیز همواره در تغییر است. برای پاسخ به خواستِ چنین تغییرات، انسان تنوع طلبی را پیشه یِ خود می سازد تا حس ها و فکر خود را با تغییرات سازگار کند. یکی از روش هایِ پاسخ به تنوع طلبی، تماشایِ میراث گذشتگان است. نگهداری میراثِ گذشتگان تکلیف حال انسان هاست. هیچ کمبودی نمی تواند فراموشیِ میراث گذشتگان را توجیه کند. آنچه از گذشته ها به جای مانده است، متعلق به نسل های بشری است. هیچ نسلی به تنهایی اجازه یِ تغییر در ساختِ میراث گذشتگان و یا ویرانی آنها را ندارد. هر نسلی آنها را تماشا می کند و به نسل های پس از خود می سپارد.

با فرارسیدن تابستان، گروههای گردشگران به مناطقی از آذربایجان می آیند. آذربایجان هم از نظر داشتن میراثِ گذشتگان ثروتمند است. قلعه هایِ پرشکوه بر فراز کوهها، بازارهای سرپوشیده در درون شهرها، کتابخانه ها و کتابهایِ مهم، روستاهایِ کهن و مکانهایِ زندگی در داخل سنگِ بستر درونِ زمین از یادمانهایِ گذشتگان در آذربایجان است. این یادمانها انسانهایِ فراوانی را بسویِ آذربایجان می کشانند. نهادهایِ دولتی و افرادی ویژه ای نیز از طریق این یادمانها سود فراوانی بدست می آورند. پایداری این سودآوری بستگی به نگهداریِ یادمانهای گذشته دارد. انسان امروز وظیفه دارد در برابر سودی که از آن آثار بدست می آورد، در نگهداریِ آنها هم بکوشد. تعدادی از یادمانهایِ گذشته در آذربایجان در حال فروپاشی هستند.

روستایِ کندوان و روستایِ زیرزمینیِ «حله ور» در حال فروریزی هستند. اگر برنامه هایِ درست نگهداری درباره یِ این دو روستا انجام نشود، بزودی از بین خواهند رفت. آمد و شد  اتوموبیل ها، وانت بارها و حتا اتوبوس ها در جاده یِ سنگفرشِ روستایِ کندوان لرزشی شدید ایجاد می کند و لرزش سبب بزرگ شدن شکاف ها در دیواره یِ خانه ها و سرانجام ریزش دیواره های سنگی می شود. روزهای تعطیل، کندوان و حله ور در زیر چرخهای ماشین ها خُرد می شوند. هر انسانِ علاقه مند به میراثِ گذشتگان با تماشایِ وسایل ویرانیِ کندوان و حله ور غمزده می شود. نجات این دو روستا از ویرانی به آسانی و با هزینه یِ اندکی ممکن است. باید این دو روستا از ویرانیِ کامل نجات یابند.

بیاد داشته باشیم که میراثِ گذشتگان تنها از آنِ انسان های نسل ما نیست. اگر در فکرِ نگهداریِ این دو روستا و یادمانهای دیگر فرهنگی و تاریخی در سراسر آذربایجان نباشیم، نسل آینده با خشم نسبت به نسل ما قضاوت خواهد کرد. نفرین نسل هایِ آینده را بجان نخریم و پیش از آنکه یادمانهای کهن از بین بروند، بفکرِ نگهداری آنها باشیم.

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب