عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
آزادی اندیشه در آزادی مطبوعات و کتاب نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸۸/۱۱/٢۱

 

زبان برجسته ترین ویژگی انسان است. زبان شکلِ آشکار اندیشیدن آدمی است. اندیشیدن، کارکرد مغز بر پایه یِ داشته هایِ پیشین در حافظه و خلاقیت مغز خود نویسنده است. این دو عامل سبب می شود اندیشیدن توسط انسانهای نادری انجام گیرد. نادر بودن اندیشندگان اهمیتِ آنها را در میان انسان های متعارف بیشتر می کند. انسانهایی که می اندیشند، ناگزیر می نویسند، زیرا تنها نوشتن نشانی از اندیشیدن دارد.

نوشتن شکلِ محسوسِ زبان است. زبانِ گفتار، پس از بیان، به آواهایی تبدیل می شود و در هوا محو می شود. نوشتار ماندگاری بیشتری دارد، زیرا دارای ساختار و فرم است. زیاد بودنِ نوشته های خوب در هر جامعه ای نشان از گسترش فرهنگی آن جامعه دارد.

هر نوشتاری ناگزیر شکلی به خود می گیرد. این شکل ممکن است در حالتِ مقاله یا کتاب باشد. مقاله ها اغلب در مطبوعات چاپ می شوند و پس از ارزیابیِ انسانهایِ دقیق، بازنویسی و  گسترده و سرانجام در کتابی آشکار می شوند. پس مطبوعات و کتاب قالب هایی هستند که اندیشه یِ انسانهایِ نویسنده را نگه می دارند. مطبوعات و کتاب همانند سنگی هستند که بر روی آن کتیبه ای نوشته شده باشد. کتیبه ها نگاهبان گمانِ قدرتمندانی از جایگاه خویش در گستره یِ زمان هستند. کتیبه ها پلی میان گذشته و انسانهایِ امروزی می باشند. مطبوعات و کتاب ها، کتیبه های امروز برای آیندگان هستند. هرچه تعداد مطبوعات و کتاب بیشتر باشد، جامعه سالمتر می شود و فرصتی برای سخنِ بیهوده و خیالی باقی نمی ماند. پس باید هیچ مانعی در افزوده شدن به تعداد مطبوعات و کتاب در جامعه پدیدار نشود.

شنیدن تعطیلی روزنامه یِ «اعتماد ملی» در تهران تمام نویسندگان مطبوعات را نگران کرده است. نگرانی از این است که آیا به هر روشی از شنیده شدنِ سخنِ دگراندیشان باید پیشگیری کرد؟ تعطیلی روزنامه پاسخ درستی به سخن دیگران نیست. کسانی که می نویسند، انسانهایِ پاکی هستند که اندرون و بیرونشان یکسان است. نویسندگانِ مطبوعات به دلیل ماهیتِ کارشان چیزی برای پنهان کردن ندارند. هر گونه کارکرد مغزِ آنها مورد ارزیابی خوانندگان قرار می گیرد. هر نویسنده ای تلاش دارد بیشترین خواننده را داشته باشد. خواندن، پاداشی است که انسانی به نویسنده تقدیم می کند. نمی توان نویسنده را به مسایلِ شگفت و محال متهم کرد. هیچ نویسنده ای در جهان برای رسیدن به قدرت تلاش نمی کند، زیرا می داند که توانِ مدیریتی او در حد هیچ است. نویسندگان تنها می توانند بر ذهنِ خویش مدیریت انجام دهند تا کار ذهن را به شکلِ مقاله یا کتاب دربیاورند.

نوشتن نگاهدارنده یِ پاکی زبان است. نویسندگانِ جدی هرگز زبان را هرگز به ناپاکیِ هرزه گویی نمی آلایند. بدرستی نوشتن زبان را در گذرگاه روزگار نگه داشته است. ما از تعطیلیِ هر روزنامه، هفته نامه، ماهنامه، فصل نامه و هرگونه گاهنامه ای بشدت می رنجیم. ما شاهد هستیم که تعدادی روزنامه و گاهنامه چنان رها هستند که هرگونه اتهامِ ثابت نشده ای را نسبت به هر کس و گروهی می نویسند. ما با کارِ آنها موافق نیستیم، اما تعطیلیِ آنها را هم نمی خواهیم.

هر شکلی از مطبوعات از طرفِ گروهی برای بخشی از مردم نوشته می شود. هر مجله یا کتابی خوانندگان ویژه ای دارد. این ویژگیِ مطبوعات در نتیجه یِ گوناگون بودن خواسته ها، ذوق ها و روش برخورد با مسایل پدید می آید. روزنامه هایی که ناسزا می نویسند، گروه ویژه ای را نمایندگی می کنند. مطبوعات دیگر وظیفه دارند به همان همکاران خود پاکی زبان را یادآوری نمایند، اما از ادامه یِ کارشان حمایت کنند. ما بر این گمان هستیم که امروزه نمی توان جامعه ای تک صدایی ایجاد کرد. گسترش استفاده از شبکه یِ اینترنتی به همه فرصت می دهد که اخبار و تحلیل ها را بسادگی بخواند. پس تعطیل کردن یک روزنامه کاری پس مانده بنظر می رسد. امروزه صداهایِ گوناگون در جامعه وجود دارد. هر صدایی از راههای گوناگون به گوش شنوندگانِ ویژه اش می رسد. شنیده شدنِ هر صدایی در جامعه به ثباتِ فکری، قانونمندی و آرامش جامعه منجر می شود.

امروزه هر کسی باید بداند که صدایِ او یا صدایِ موردِ علاقه یِ او تنها صداهایِ شایسته یِ شنیدن در هستی نیست. کسی که در اندیشه یِ شنیدنِ تنها یک صدا در کشور است، باید راست برگردد و در غاری بدور از هر انسانی زندگی کند.

 

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب