عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
طبل های جنگ را برای چه کسانی به صدا درآورده اند؟ نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸٩/٦/٢

صدای جنگ از رسانه‌های دیداری و شنیداری به گوش می‌رسد. این صدا در یکصد سال گذشته بارها شنیده شده است. مردم در سال 1914 صدایی را نشنیدند، اما ناگهان دیدند آوار جنگ بر سرشان می‌ریزد. در سال 1939 بار دیگر طبل جنگ کوبیده شد و این بار مردم جهان از طریق رادیو آغاز جنگ را دریافتند، گریختند و یا خون خود و دیگران را بر زمین ریختند. سال 1945 صدای انفجار بمب اتمی در ژاپن شنیده شد و پژواک هراس آن انفجار تمام مردم جهان را در بر گرفت.

جنگِ سرد شکل دیگری از هراس جنگ را طرح کرد. در دهه‌یِ شصت میلادی ایالات متحده امریکا با طرح جنگِ ستارگان اتحاد جماهیر شوروی را در برنامه‌ای ویرانگر گرفتار کرد. تبلیغ جنگ ستارگان از طریق رسانه‌ها سبب شد شوروی تمام بودجه‌یِ خود را صرف آمادگی برای رویارویی با این جنگ بکند. هزینه چنان سنگین بود که شوروی از هم پاشید. سپس آشکار شد که ایالات متحده تنها هیاهوی تبلیغاتی براه انداخته بوده است. یازده سپتامبر جهان را وارد دوران دیگری از جهانگیری سرمایه‌داریِ‌جهانی کرد. امریکا با یکپارچه کردن دنیای سرمایه‌داری در قالب نیروی نظامی ناتو به خاورمیانه لشکر کشید. نظریه‌پردازان خیلی زود دریافتند که راه اشتباه بوده است. بسیاری از نظامیان ادعا کردند که هدفِ لشکرکشی می‌بایست ایران می‌شد. جنگ در افغانستان و عراق با پیروزی و شکست همراه بود. اکنون سربازان ناتو خاک افغانستان و عراق را رها می‌کنند و به کشورهای خود بر می‌گردند. طراحان نظامی در چه فکری هستند و این بار طبل جنگ را برای چه کسانی به صدا درخواهند آورد؟

صدای جنگ از جاهای گوناگون به گوش می‌رسد. افزایش سلاحهای هسته‌ای در جهان، پیشرفت تجهیزات جنگی، سهم پیشرفت‌های الکترونیک در گسترش لوازم کشتار همگان، حضور اسرائیل در حساس‌ترین منطقه‌یِ جغرافیایی جهان و تصمیم نظریه‌پردازان سرمایه‌داری به یکسان‌سازی روش مدیریتی کشورهای جهان، نگرانی شدیدی را برای مردم ایجاد می‌کند. آیا در جهان مردم اهمیت خود را به تمامی از دست داده‌اند؟

اکنون طرفداری از صلح و نفرت از جنگ وظیفه‌یِ تمام نویسندگان است. هر کسی در هر گوشه‌ای از جهان وظیفه دارد سودِ صلح جهانی و دوری از جنگ را در آگاهی تمام خوانندگان خود بگنجاند. صلح جهانی باید محور تمام تلاش‌های بشری باشد. بدون صلح جهانی هرگونه تلاشی در نگهداشت محیط یا جانداران بی‌هوده است. طرفداری از صلح اساسِ دین‌ها و افکار بشری است. تنها با صلح می‌توان با دشمنان بشریت به مبارزه برخاست. دشمنان بشریت، یعنی سردمداران نظام سرمایه‌داری جهانی جنگ را تنها راه سلطه‌یِ خود بر جهان می‍‌دانند. مردم جهان از جنگ صدمه خواهند دید و به همین جهت ناگزیر هستند صلح را در جهان گسترش دهند.         

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب