عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
برای طاهر شریعت پناهی . عادل رفیعی. رضا علی پور و یاران‌مان نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳۸٩/۸/۱٤

سرگذشت

 

روییدنی‌ها در محیط پرورش می یابند. برگ‌هایِ پونه در دشتی با خاکِ غنی و پرآب، سرشار از عطرِ لطیفِ شفابخش می‌شوند. یاس هنگامی زیباترین عطر را پخش می‌سازد که ریشه در خاکی پاک داشته باشد.  در خاکی مناسب با آبیاریِ کافی، رویِ بوته‌هایِ گلِ‌رز گل‌هایی پدیدار می‌شود که نمادِ عشق می‌گردند. درختانِ بید و سپیدار هم در مکانی مناسب، پناهگاهِ انسان‌هایی خسته و نوازشگرِ چشم‌هایِ جوینده‌یِ زیبایی می‌گردند. درختی که در محیطی نامناسب رشد کند، نمی‌تواند سرراست و لطیف باشد. درختِ سنجد از اینگونه درختان است.

کسی بیش از ده درختِ سنجد در مکانی ندیده است. از این روی، باغِ درختِ سنجد هم وجود ندارد. در حاشیه‌یِ مزرعه، در زمین‌های دیم، و در شوره‌زارها چند درخت سنجد دیده می‌شود.  سنجد را کسی نمی‌کارد. اغلب در کنارِ درختِ سنجد، هسته‌یِ میوه‌یِ خورده‌شده از دست انسانی بر زمین می‌افتد و اگر خوش شانس باشد، رشد می‌کند. درخت خودبه‌خود و با تلاشِ جانفرسا، ریشه در دلِ زمین می‌دواند و با اندک آبی خود را پایدار می‌نماید. بسیار زود شکوفه می‌دهد، و هنگامِ گل دادن، بویِ تندِ سکرآورِ بسیار قویِ شکوفه‌ها عشق در دلِ انسان‌ها می‌رویاند و نیز درخت را از گزندِ ویرانگران ایمن می‌سازد. برگ‌هایش مزه‌یِ تلخ دارند و هیچ جانوری آن‌ها را نمی‌خورد. سنجد درسرما وگرمایِ کشنده هم پایدار می‌ماند. در برابرِ یخبادهایِ آذربایگان، سیاهبادهایِ خراسان، خشکبادهایِ کویرِ مرکزی، خاکبادهایِ سیستان وگرمبادهایِ خوزستان مقاومت می‌کند. چنین وضعی باعث می‌شود ساقه‌یِ درخت بسیار کج و خمیده، گره‌دار و خاک‌پوشیده باشد وپوستش هم چین‌دار شود. درختِ سنجد چنان مقاوم می‌شود که در برابرِ هرتوفانی پایدار می‌ماند.

من نیز مانند درختِ سنجد در شوره‌زاری بی‌آب رشد کردم. به جایِ باران، نصیحت بر سرم ریختند. اینک،  با قدی کج و‌‌خمیده، با سیمایی پرچین‌و‌چروک، و با شمایلی ناموزون در مقابل توفان‌هایی پایداری می‌کنم که در سرزمینِ من بسیار ویرانگرند.  اگرسایه و میوه‌ای هم نداشته باشم، بدون حضورِ من دشت خالی به نظر می‌رسد و سرشاخه‌هایِ خشکیده‌ام می‌تواند درسرمایِ زمستان خانه‌یِ دلی را گرم نماید.

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب