عبداله باقری حمیدی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ عبداله باقری حمیدی
آرشیو وبلاگ
      گلهای حسرت (ادبیات و مقاله‌نویسی)
سیزده بدر نویسنده: عبداله باقری حمیدی - ۱۳٩٠/۱/۱٢

سیزده بدر

 

روزِ سیزدهم بهار، تمامِ مردمِ ایران به دشت و کوه می‌روند. رفتن به دیدارِ طبیعت در روزِ سیزده بدر، آیینِ‌کهنی برایِ نوسازی وگسترشِ عشق به زندگی‌است. پس از عیدِ نوروز، دیدارهایِ سالِ نو باید در دو هفته به پایان برسد. سیزدهمین روزِ بهار مردم به میانِ دشت می‌روند، سبزه‌هایِ سفره‌یِ هفت‌سین را به آب می‌سپارند تا رویش از خاطره‌یِ آب و خاک فراموش نگردد. روزِ چهاردهم استراحت می‌کنند و روزِ پانزدهم، با نیرویی تازه کار را آغاز می‌کنند تا آتشِ عشق به زیستن همچنان فروزان باشد. برایِ زندگی عشق ضروری است، اما عشق به تنهایی باقی نمی‌ماند. عشق با کار پایدار می‌شود.

نوروز و آیین‌هایِ سالِ نو را از کودکی دوست می‌داشتیم. تیرگیِ روزهایِ سردِ زمستان را با شادیِ این آیین‌ها فراموش می‌کردیم. سیزده بدر هم به بیرون از تنگنای ِخانه می‌گریختیم و رقص‌کنان ازدشت و تپه‌ماهورها می‌گذشتیم تا به کوهِ قلعه‌ماران برسیم. از بلندایِ قلعه به جهانِ پیرامون نگاه می‌کردیم تا مطمئن شویم خاک وسنگ‌ و چشمه و درختان و آبادی‌ها، دخمه‌هایِ جزامیان و حتا کلبه‌یِ شبانان در گلوگاهِ دره‌یِ لاک‌پشت‌ها از گزندِ زمستان ایمن مانده ‌است. وقتی می‌دیدیم همه چیز برقرار است، مطمئن می‌شدیم که زندگی ادامه خواهد یافت. هنگامِ نیمروز، پایِ چشمه شوری برپا می‌شد. صدایِ  سرنا ودهل جوانان را به رقص در می‌آورد. حرکتِ انسانی به جهانِ غیرانسان هم جاری می‌شد ودر درونِ ظرف‌هایِ بسیار ساده، غذایِ نیمروزی نیز به رقص درمی‌آمد. شادتر از سیزده‌بدر، روزی را به یاد ندارم.     

سیزده‌بدرِ امسال به جنگل‌هایِ ارسباران می‌روم. نیک می‌دانم که درسرمایِ آذربایجان برگی بر رویِ درختی و سبزه‌ای در خاکِ تیره نخواهم دید. می‌دانم که صدایِ چکاوک و بلبل و قمری را نیز نخواهم شنید، اما نیک می‌دانم هزاران انسانی را خواهم دیدکه به‌دوراز آشفتگیِ زندگیِ مدرن، در دشت وکوه، سفره‌یِ زندگی را گسترده‌اند وآتشِ شادی افروخته‌اند و همچون روزهایِ کودکی از این اطمینان، شاد خواهم شد که سرمایِ زمانه بر آیینِ کهنِ پیشینیانمان گزندی نرسانده است. 

  نظرات ()
مطالب اخیر انتخابات ریاست جمهوری در 29 اردیبهشت 1396 هدیه تولد پیگمالیون در ادبیات ایران فیدل کاسترو (۱۳ اوت ۱۹۲۶–۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) بیوک نیک اندیش نوبر درگذشت برای پایان سه سالگی آندیا توهین برنامه فتیله به ترک‌زبان‌ها بیوک محبی جنگل‌های ایران چهارشنبه‌سوری، نوروز و سیزده‌بدر
کلمات کلیدی وبلاگ استاد شهریار (۳) محمود دولت آبادی (٢) رمان مدرن (٢) شمالغرب کشور (۱) احد حسینی (۱) بولوت قراچورلو (۱) داود مستوفی (۱) آرتور میلر (۱) محیط زیست (۱) ویلیام شکسپیر (۱) ویلیام فاکنر (۱) سهند (۱)
دوستان من کارگاه ترجمه و پژوهشهای ترجمه پرتال زیگور طراح قالب