یالقیز (مجید صباغ ایرانی) و شاعرانگی او

پیرامون شاعرانگی یالقیز

یالقیز یکی از شاعران بزرگ زبان ترکی بود. شعرهای یالقیز از نظر فرم و محتوا گستردگی شگفت‌انگیزی دارند. در شعر یالقیز شیفتگیِ صمیمانه‌ای به فرم‌های ثابت شده‌یِ شعر ترکی حس می‌شود. این شیفتگی یالقیز را به تکرار فرم‌هایی در شعر کشانده است. شعر یالقیز را اغلب در گستره‌یِ «شعر طنز» نامگذاری و محدود می‌کنند. این بزرگترین جفای انسانهایی است که با نقد ادبی بیگانه هستند. مجید صباغ ایرانی نامِ «یالقیز» خود را بدرستی برای خود انتخاب کرده بود.

یالقیز مانند هر شاعری به تکرار فرمِ شعرهایِ دیگران علاقه داشت. اصلِ «تکرار» زیرایستایِ شعر ایران‌زمین در تمام زبان‌های رایج، یعنی ترکی، فارسی، کردی، عربی و گیلکی است. تکرار در درون یک شعر به شکلِ «آرایشِ آواها» در آغاز، میانه و پایانِ هجاها، تکرار یک واژه و یا همچندهای آن، و سرانجام انگاره‌های شعری انجام می‌شود. اصل تکرار در بیرون از شعر نیز در شکلِ تضمینِ شعرِ دیگران، برانگیختگی از شعرهای دیگران (استقبال) و پدیده‌یِ بینامتنی آشکار می‌شود.

یالقیز شعرهای فراوانی را تضمین کرده است. تضمین غزلِ «دل می رود ز دستم» از حافظ دارای زیبایی ویژه‌ای است، اما زیبایی هنر یالقیز در تضمین غزلِ «حالا چرا» از شهریار آشکار می‌شود. غزلِ «حالا چرا» شهرتِ گسترده‌ای دارد. آوازخوان‌های بزرگ این غزل را به آواز خوانده‌اند. مردم عوام داستان‌ها و افسانه‌های فراوانی برایِ غزل شهریار ساخته‌اند. چنین شهرتی کار تضمین را دشوار می‌کند. تضمین یالقیز دارای تناسب خوب با اصل غزل شهریار است. تناسب واژگان و آواهای شعر یالقیز با واژگان و آواهایِ مصراع اول بیت شهریار چشمگیر است.

یالقیز از خواندن شعرهای شاعران دیگر برانگیخته شده و شعرهای زیبایی نوشته است. تکرار غزلِ «بهجت‌آباد خاطره‌سی» از شهریار در کار یالقیز به شکل «پارودی» در آمده است و حسی از خنده را در خواننده برمی‌انگیزد. تکرارِ غزلِ «ایله مستم جامِ غمدن» از فضولی نیز دارای استحکام شعری کم‌نظیری است. شعر صائب را نیز تکرار کرده است. با این وجود، پدیده‌یِ «بینامتنی» در شعرهای یالقیز بسامد بالایی دارد.

بینامتنی پدیده‌ای است که در نتیجه‌یِ انباشتِ آگاهی انسان‌ها از کار همدیگر و تکرارِ انگاره‌های شعری در دنیای امروز بیان می‌شود. در ادبیات جهان تکرار انگاره‌هایی سبب شده است که آغازگاه و یا آغازنده‌یِ انگاره‌ای ناشناخته گردد. انگاره‌هایِ «لیلی»،‌ «شیرین»، «ژولیت»، «کلئوپاترا» و همراه‌های مرد آنها، انگاره‌های «درخت»، «بلبل»، «گل»، «شقایق»، «سوسن»، «نرگس»، و نیز انگاره‌های «آشیلِ رویین‌تن»، اژدها»، «دیو»، «اطلس»، «پرومته»، «مادر»، «پدر» و انگاره‌هایِ معناییِ دیگر چندان در ادبیات تکرار شده‌اند که هنگام آشکارشدن در متنی به عنوان «بینامتنیت» به بیان در می‌آیند. امروزه دیگر این پدیده با نام «تاثیر گرفتن» و یا «تاثیر گذاشتن» بیان نمی‌شود. در شعر یالقیز مفاهیم بینامتنی فراوانی با ادبیات جهان مشاهده می‌شود.

ویلیام شکسپیر در نمایشنامه‌یِ «جولیوس سزار» مرگ را شخص‌انگاری کرده و مرگ را از جولیوس سزار ترسانده است. در ادامه شکسپیر از زبان جولیوس سزار می‌گوید:‌ »انسان‌هایِ ترسنده بارها پیش از مرگ خویش می‌میرند/ انسان‌های پُردل تنها یکبار، آنهم به وقتِ خویش می‌میرند». همین مفهوم را یالقیز در شعرِ «قاچیرام انسان الیندن» (چال ها چال، ص 54) به شکلِ «قورخان اؤلسه گونده مین یول، قورخمایان بیر یول اؤلر» تکرار کرده است. پناه بردن انسان به حیوانات برای درد دل کردن نیز از انگاره‌های تکراری بینامتنی در ادبیات است. چخوف در داستان «اندوه» انسانی را در میان انسان‌های فراوان یک شهر گردانده و همسخنی را نیافته است، پس به اسبش پناه برده و تمام اندوهش را به اسبش گفته است. یالقیز همین انگاره را باز در شعرِ «قاچیرام انسان الیندن» (چال ها چال، ص 55) چنین نوشته است: «قاچمیشام انسان الیندن، یالوارام حئیوانه من». نمونه‌های بسیاری از بینامتنی در شعرهای یالقیز کشف می‌شود. نمونه‌یِ دیگری از چنین تکراری در شعر یالقیز بیان این حقیقت است که در تمام دوران‌ها بهترین انسان‌ها خانه‌نشین می‌شوند و بدترین انسان‌ها قدرت را بدست می‌گیرند. ویلیام باتلر ییتس در شعرِ «ظهور منجی» نوشته است: «بهترین‌ها باور خود را بدست باد داد/ بدترین‌ها شور بی پایان به میدان داده‌اند». یالقیز نیز در شعر «چیخدی قوز اوستدن قوزوموز» (چال ها چال، ص 45) نوشته: «اگری هر دووره‌ده آزاد دولانیب چکدی کئفین/ قالدی تاریخ بویو دوستاقلار ایچینده دوزوموز». چنین تکرارهایِ مفهومی و انگاره‌ای از ادبیات جهان در شعر یالقیز به فراوانی یافت می‌شود.

یکی از توانایی‌های شگفت‌انگیز یالقیز ترجمه‌یِ بیت‌هایی از اشعار فارسی به زبان ترکی بود. شعر عراقی «همه شب نهاده‌ام سر چو سگان بر آستانت/ که رقیب در نیاید به بهانه‌یِ گدایی» در شعر «حبیبیم» از مجموعه‌یِ چال ها چال به بهترین شکل به زبان ترکی ترجمه شده است: «گئجه‌لر قاپیندا دوررام، صوبح اولونجا یاتمارام من / کی دیلنچیلیک آدیله، گله بیلمه‌سین رقیبیم» (ص 24). سخن سعدی «عطر آن است که خود ببوید، نه آنکه عطار بگوید» در شعر «آخماقیه» ترجمه‌ای زیبا دارد: «عطر اودورکی ایگی گل گل چاغیرا/ نه کی حوسنون اونون عطار دئیه». داستان «روباه و دنبه‌یِ گوسفند و تله و گرگ» نیز به تمامی در مجموعه‌یِ چال ها چال به شعر زیبایِ ترکی با عنوان «قوردون ایشی قالیر قیامته» بیان شده است. چنین ترجمه‌های زیبایی به فراوانی در مجموعه شعرهای یالقیز پیدا می‌شود.                                                               

یالقیز شاعر بود. شاعرانگی یالقیز در شعرهای اصیل او مشاهده می‌شود. به گمانِ من، شعر «پاییز آخشامی» یکی از زیباترین شعرهای ادبیات ترکی است. این شعر پُرشکوه با توصیفِ غروب یک روز پاییزی آغاز می‌شود. آغاز بیانگری شعری، حرکت و گسترشِ فکر، برگشت اندیشه به موقعیت خود شاعر و سرانجام گسترش وضع فرد به تمام انسان‌ها شعر «پاییز آخشامی» را به زیباترین شعر یالقیز تبدیل کرده است. دو انگاره‌یِ «خورشید» و «دریا و موج‌ها» از ایماژهای زیبای ادبیات ترکی هستند. خورشید در شمایل انسان پیری با عصایی در دست «شخص‌انگاری» شده است:

باش آلمیش گئدیردی یاتماغا ساری

پوزولموش گوندوزده سانکی بیر قوجا

بیر اَلی بئلینده، باشی آشاغی

توتموش بیر الده‌ده، اَیری بیر عصا

ایماژ «دریا» نیز با آرایه‌یِ «شخص‌انگاری» مادری بیان شده که فرزندان خود را از دور شدن باز می‌دارد:

دالغالار پَری تک قاچیر دنیزدن

ساحیله یئتیریر، جانین قورتاریر

اوزادیر اَلینی قورخولو دنیز

ساحیلدن یئنه‌ده، توتوپ آپاریر

این شعر سرشار از ایماژهای نوینی است که نمونه‌های آنرا در شعر ترکی بسختی می‌توان پیدا کرد. پایان شعر «پاییز آخشامی» بسیار شبیه شعر «قوها در پارک کولی» از سروده‌های ویلیام باتلر ییتز، شاعر ایرلندی است.

یالقیز شاعر بزرگی بود که به دلیل نبودِ سنت نقد ادبی در ایران و به ویژه در آذربایجان ناشناس ماند و در ناشناختگی درگذشت.

/ 5 نظر / 140 بازدید
مژگان

[دست]ما ترکا خیلی از افتخاراتمون خیلی از بزرگامونو فراموش کردیم و همه اینها رو با بزرگان و نامداران دیگر ممالک یا همین فارس ها عوض کردیم.دیگه کم کم کمتر کسی پیش خواهد آمد وقتی بگیم یه حیدر بابیی هم تبریز بود یا بگیم یالقیزی هم بود الحق که دست به توصیف و نوشتاریتان حرف نداره.درست و به جاست که می گن استاد باقرل حمیدی عاشق ادبیات و با ادبیات زندگی می کنه

nafise

ostad ey kash yalghiz zendeh bud va ein matalebi ke dar setayesh ye shaer vasf kardid khodesh mikhund.vay bar ma mardom mordeh parst va zendeh kosht. ostad cheghadr khub bud age ghadre ensanharo ta hastan bedunim,ye pishnahad ey kash yeki az sherasho hamrah ba ein tosif ziba dar safhatun gharar midadid ,ali mishud ma ham bishtar ba sabk yalghiz ashna mishodim va tosifaye shomaro behtar dark mikardim

فريبا

استاد گوزل نوشته ايد، هنر و ادبيات خالص ترين جوهره انسان است .در واقع اين مقوله ها بازتاب انسانيت انسان است.ولي در جايي كه انسانيت وجود ندارد ،هنر و ادبيات نيز به وسيله اي براي خودنمايي و تفاخر تبديل ميشود و در چنين جامعه اي هنرمند واقعي نامرئي و ناشناخته ميماند.نقد ادبي نيز مخصوص جوامع پوياست و در جامعه ايستا ،روشي براي عقده گشايي.مخصوصا نقد ادبي را در اذربايجان نجوييد كه زبانش بريده است و بدون زبان، هنر و ادب و نقد يك شوخي تلخ است .مگر آذربايجاني قادر به خواندن و نوشتن به زبان مادريش است كه بتواند يالقيز را بخواند و نقدش كند؟

داغلار

سلام یاشاسن گلجک بیزیمدیر

افشین

سلام گوزه ل ایدی.بو مطلبیزدن ایجازه نیزله بیر مقاله ده آذربایجان ساتیری یازیچیلار حاققیندا فایدالاناجام. یاشاسین آذربایجان